رنگین کمان پنهان در حلقه های کیوان

* این رنگین کمان کیهانی بخشی از حلقه های زیبای کیوان را، چهار سده پس از یافته شدنشان به دست گالیلئو گالیله نشان می دهد.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر- اندازه های مناسب پس زمینه
حلقه های کیوان نخستین بار در سال ۱۶۱۰ دیده شدند. گالیله با آن که این حلقه ها را از پشت تلسکوپ نوساز خود دید، ولی باز هم از چیزی که می دید گیج شده بود: او به پیکره های شگفت آوری که این سیاره را در بر گرفته بود لقب "بچه های کیوان" را داد. تنها پس از او بود که کریستین هویگنس ادعا کرد این پیکره های رازگونه در حقیقت حلقه هایی هستند که به گرد این سیاره می چرخند. نامگذاری این حلقه ها بر پایه ی ترتیب یافته شدنشان، و با بهره از هفت حرف نخست الفبا انجام شد: حلقه ی D نزدیک ترین حلقه به ستاره، پس از آن هم حلقه های G ،F ،A ،B ،C و E.

در این تصویر، بخشی از حلقه ی C که نزدیک ترین حلقه به سیاره است را در سمت چپ می بینیم و درست از سمت راست میانه ی تصویر هم حلقه ی B آغاز می شود. داده های این تصویر توسط طیف نگار تصویربردار فرابنفش فضاپیمای کاسینی یا UVIS، و هم‌زمان با جایگیری فضاپیما در مدار کیوان در ۳۰ ژوئن ۲۰۰۴ به دست آمده.

دستگاه UVIS، چنان چه از نامش پیداست، تصویربرداری و مشاهداتش را در طول موج های فرابنفش انجام می دهد. به هنگام انجام مانور کاسینی برای جایگیری در مدار کیوان و زمانی که این فضاپیما به نزدیک ترین فاصله از حلقه ها رسیده بود، UVIS می توانست توانست ساختارهایی به پهنای ۹۷ کیلومتر را هم ببیند و شناسایی کند. این تقریبا ۱۰۰ برابر وضوح عکس های فرابنفش فضاپیمای وویجر ۲ است. گستردگی ناحیه ای در این تصویر دیده می شود حدود ۱۰ هزار کیلومتر است.

گونه گونی و تنوع رنگ های حلقه ها به دلیل تفاوت ساختاری (ترکیبی) آن هاست.حلقه های فیروزه ای فام در بر دارنده ی ذراتی‌اند که تقریبا تنها از آب خالص یخ زده درست شده اند، در حالی که حلقه های سرخ فام از ذراتی با آلاینده های بیشتر درست شده اند.
تصویرهمنهاده ی رنگ طبیعی از حلقه های کیوان که در ۹ می ۲۰۰۷ توسط دوربین زاویه بسته ی کاسینی ثبت شد و بخش روشن نشده ی حلقه های A، B، C، D و F را نشان می دهد (چپ به راست). منبع- تصویر بزرگ تر
سامانه ی بزرگ و پیچیده ی حلقه های کیوان (به عربی: زحل) شناخته شده ترین حلقه های سامانه ی خورشیدی‌اند، ولی هنوز هم از چگونگی پیدایش آن ها آگاهی نداریم. یک نظریه اینست که این حلقه ها همزمان با خود سیاره پدید آمدند و همسن سامانه ی خورشیدی‌اند. نظریه ی دیگر اینست که این حلقه ها زمانی تشکیل شدند که مواد یخی از یک جرم دیگر که درون میدان گرانشی کیوان جای داشت کشیده شد. بر پایه ی این نظریه، این حلقه ها می توانند جوان تر از خود سیاره باشند.

[ولی] از یک چیز مطمئنیم: کاسینی در جستجوی یافتن پاسخ این پرسش است و در این راه، برایمان عکس هایی زیبا و فریبنده نیز از این حلقه های رنگین کمانی می گیرد.
واژه نامه:
rainbow - Saturn - Galileo Galilei - planet - Saturn’s children - Christiaan Huygens - D-ring -C-ring - B-ring - Ultraviolet Imaging Spectrograph - UVIS - ultraviolet - wavelength - Solar System - gravitational field -

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه