شکوه بی پایان یک مارپیچ

در این تصویر تازه ی تلسکوپ هابل، NGC ۱۵۶۶ را می بینید، یک کهکشان زیبا با فاصله ی حدود ۴۰ میلیون سال نوری از زمین که در صورت فلکی زرین ماهی دیده می شود.
NGC ۱۵۶۶ یک کهکشان مارپیچی میانی است، یعنی گرچه مانند مارپیچی های میله دار، یک منطقه ی میله ای-شکل خوش‌کران (خوش تعریف) از ستارگان در مرکزش ندارد، ولی یک مارپیچی کاملا بدون میله هم نیست. [ببینید: * چهره ی کلاسیک یک کهکشان مارپیچی میله ای]

هسته ی کوچک ولی به شدت درخشان NGC ۱۵۶۶ به روشنی در این تصویر دیده می شود، که نشانه ی بارز اینست که NGC ۱۵۶۶ جزو رده ی کهکشان های سیفرت است. مرکز چنین کهکشان هایی بسیار فعال و درخشنده است، فوران هایی نیرومند از پرتوها [در سرتاسر طیف الکترومغناطیسی-م] می گسیلد، و احتمالا یک سیاهچاله ی ابرپرجرم با میلیون ها برابر جرم خورشید می تواند در آن ها لانه کرده باشد.

NGC ۱۵۶۶ تنها یک کهکشان سیفرت معمولی نیست، بلکه دومین کهکشان سیفرت درخشانیست که تاکنون شناخته شده. NGC ۱۵۶۶ همچنین درخشان ترین و برجسته ترین عضو گروه زرین ماهی نیز هست، یک توده ی آزاد و ناپیوسته از کهکشان ها که با هم، یکی از انبوه ترین گروه های کهکشانی در آسمان نیمکره ی جنوبی را پدید آورده اند.
تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر

این تصویر با نشان دادن کهکشان درخشان و پرزرق و برق NGC ۱۵۶۶ و هسته ی پرنورش که در قابی از بازوان متقارن و یاسی رنگ جای گرفته، سرشت زیبا و شکوهمند این گروه بی همتا را به نمایش می گذارد.

این تصویر توسط دوربین میدان گسترده ی شماره ۳ی هابل (WFC3) و در محدوده ی فروسرخ-نزدیک طیف ثبت شده. یک نگارش از این تصویر هم توسط یکی از کاربران فلیکر با شناسه ی Det58 مورد پردازش قرار گرفت و وارد رقابت های گنجینه ی پنهان هابل شد.

واژه نامه:
NGC 1566 - galaxy - constellation of Dorado - The Dolphinfish - intermediate spiral galaxy - barred spiral - nucleus - supermassive black - sun - Seyfert galaxy - Dorado Group - arm - Hubble - Wide Field Camera 3 - WFC3 - near-infrared - spectrum - Hidden Treasures

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه