بهترین و نزدیکترین نمایی که تاکنون از یک فوران تاج خورشید ثبت شده

* در روز ۹ می ۲۰۱۴ یک فوران تاجی بر لبه ی خورشید روی داد و تازه ترین رصدخانه ی خورشیدی ناسا آن را با جزییاتی باورنکردنی ثبت نمود.

این نخستین فوران تاج خورشید (CME) بود که توسط فضاپیمای طیف سنج تصویربرداری منطقه ی میانجی ناسا (آیریس، IRIS) دیده می شد. این فضاپیما در ژوئن ۲۰۱۳ راهی فضا شد تا خورشید را از پایین ترین لایه های جوَش با وضوحی که تاکنون مشاهده نشده بود دیده بانی کند. 

[پیش از این، نخستین مورد شراره ای که این فضاپیما دیده بود را هم در این وبلاگ مشاهده کردید: * بهترین نمایی که تاکنون از یک شراره نیرومند خورشید ثبت شده]

این فیلم را تماشا کنید تا ببینید که چگونه پرده ای از مواد خورشیدی با سرعت ۲.۴ میلیون کلیومتر بر ساعت (۱.۵ میلیون مایل بر ساعت) از خورشید فوران می کند. ویدیو ۴۱ ثانیه است. از ثانیه ی ۱۴ تا ۲۲، مقایسه ای میان دیدگاه IRIS و دیدگاه رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) از همین فوران انجام می شود و هر دو را کنار هم می بینیم. از ثانیه‌ی ۲۲ به بعد هم ویدیو تکرار می شود:

یک فوران تاج خورشید که در روز ۹ می ۲۰۱۴ بر لبه ی خورشید روی داد و پرده ای غول آسا از مواد خورشیدی را در برابر ماهواره ی آیریس ناسا برافراشت. گستره ی میدان دید این ویدیو حدود پنج برابر زمین در هفت و نیم برابر زمین است. برای دریافت ویدیو در نگارش ها واندازه های گوناگون به اینجا بروید.

کار آیریس اینست که ناحیه های معینی از خورشید را [برای دیدن یک CME] دستکم از یک روز جلوتر زیر نظر بگیرد؛ بنابراین تماشای یک CME درست در هنگام فوران، نیازمند گمانه زنی های علمی و کمی هم شانس خواهد بود.

بارت دو پونتیو، سرپرست علمی آیریس در آزمایشگاه خورشیدی و اخترفیزیکی لاکهید مارتین در پالو آلتوی کالیفرنیا می‌گوید: «ما برای دیدن یک شراره یا یک CME بر روی یک ناحیه ی فعال خورشید تمرکز می کنیم، و سپس به انتظار می نشینیم و امید می بندیم به این که چیزی روی بدهد و ما تصویرش را بگیریم. این نخستین مورد روشن و واضح از یک CME بود که آیریس مشاهده کرد، برای همین گروه ما بسیار هیجان زده شده.»

تصاویر آیریس بر موادی کانونی شده که دمایشان در پایه ی CME به ۳۰ هزار درجه ی کلوین می رسد. خطی که از میان تصاویر ویدیو می گذرد شکاف ورودی طیف نگار آیریس است، دستگاهی که می تواند نور را به چندین طول موجش بخش (تقسیم) کند؛ این شگردیست که به دانشمندان اجازه می دهد تا دما، سرعت، و چگالی مواد خورشیدی پشت شکاف را اندازه بگیرند.

پهنای میدان دید این ویدیو حدود پنج برابر زمین، و درازایش حدود هفت و نیم برابر زمین است.
پرده ای از مواد خورشیدی در برابر چشمان ماهواره ی IRIS.
برای دریافت ویدیو در نگارش ها واندازه های گوناگون به اینجا بروید.
واژه نامه:
NASA - IRIS - coronal mass ejection - CME - sun - solar observatory - Interface Region Imaging Spectrograph - IRIS - Bart De Pontieu - Lockheed Martin Solar & Astrophysics Laboratory - spectrograph - wavelength - Earth

منبع: ناسا

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه