ماه گل سرخ، ماه توت فرنگی

بر پایه ی برخی سنت و باورها، قرص کامل ماه در ماه ژوئن به نام ماه توت فرنگی یا ماه گل سرخ شناخته می شود. (زمان دقیق پُر شدن ماه در ژوئن امسال: ۱۳ ژوئن، ساعت ۰۴۱۱ به وقت جهانی)
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر و با کیفیت بهتر
بی شک این نام ها را می توان بر روی ماهی که درون این تصویر است نیز گذاشت. این عکس ماه پیش گرفته شده و قرص کامل ماه را در حال بالا آمدن در آسمان دهکده ی کوچکی در سوئد به نام ماریبی نشان می دهد.
ماه به این دلیل اینجا بزرگ دیده می شود که تصویر به کمک یک لنز با فاصله ی کانونی بلند، و از فاصله ی حدود ۸ کیلومتری خانه های درون تصویر گرفته شده.
ولی ماه بدون دوربین، و با چشم نامسلح هم در نزدیک افق بیش از اندازه بزرگ دیده می شود، هر تاریخی می خواهد باشد [از جمله امروز که سیزدهم ماه بود]. این پدیده ایست که به نام "خطای بزرگ دیدن ماه" شناخته می شود.
ما دلیل بزرگنمایی هایی که توسط یک تلسکوپ یا یک لنز تله فوتو رخ می دهد را به خوبی می دانیم ولی برخلاف آن ها، علت خطای بزرگ دیدن ماه هنوز بسیار کم شناخته شده و دانشمندان نتوانسته اند آن را به کمک جلوه های نوری جَوی، مانند پراکَنش (پراکندگی) نور یا شکست نور توضیح دهند. [بخوانید: * چرا ماه در افق بزرگ تر دیده می شود؟]
البته چیزی که باعث سرخی رنگ ماه و نیز ناهمواری لبه های آن در این تصویر شده، همین پدیده ها (پراکنش و شکست نور) بوده است.

این را هم ببینید: * نیمه ی گمشده ی ماه 

واژه نامه:
Full Moon - full phase - Strawberry Moon - Rose Moon - Marieby - Moon - long focal length lens - Moon Illusion - telephoto lens - scattering - refraction

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه