اژدهای زمینی در چنگال ایستگاه فضایی

این تصویر در اندازه ی کمی بزرگ تر
ایستگاه فضایی یک اژدها شکار کرده!
درست تر بگوییم، در نیمه های آوریل، ایستگاه فضایی بین المللی کپسول بی سرنشین دراگون (I) متعلق به شرکت اسپیس X که برای رساندن آذوقه و نیازمندی های دیگر رهسپار این ایستگاه مدارگرد شده بود را با دستش "گرفت".
در این تصویر، بازوی کانادارم ۲ی ایستگاه (II) را می بینید که تازه این فضاپیمای تجاری را گرفته است.
کپسول دراگون انباشته از ۲۲۶۰ کیلوگرم خواروبار و دستگاه های آزمایشگاهی برای استفاده ی گروه شش نفره از فضانوردان کنونی ISS، یعنی گروه اعزامی ۳۹، و نیز شش فضانورد آینده ی گروه اعزامی ۴۰ بود.
پس از پهلو گرفتن کپسول دراگون در کنار ایستگاه، بارش را خالی کردند؛ سپس دوباره رها شد و در ۱۸ ماه می هم در آب‌های اقیانوس آرام فرود آمد.
اعضای گروه اعزامی ۴۰ اکنون کامل شده اند و خود را برای انجام وظیفه های بسیاری در آینده آماده می کنند، از جمله به کارگیری دستگاه Napor-mini RSA که با بهره از آرایه ی راداری فازی و یک تلسکوپ نوری کوچک، به دیده بانی شرایط اضطراری روی سیاره ی زمین خواهد پرداخت.

در همین زمینه:

I) دراگون در زبان انگلیسی به معنای اژدهاست.
II) کانادارم ۲ یک بازوی روباتیک به درازای ۱۷.۶ متر است که با بهره از آن، تجهیزات بر روی ایستگاه بین‌المللی سوار می‌شوند.

واژه نامه:
International Space Station - SpaceX - Dragon capsule - Canadarm2 - ISS - Expedition 39 - astronaut - Expedition 40 - Pacific Ocean - Napor-mini RSA - phased array radar - Earth

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه