دم های کوتاه و بلند دنباله دار پان استارز

در ۲۷ اوت ۲۰۱۴، دنباله دار C/2012 K1 (پان استارز) با فاصله ی ۰.۰۵ یکای کیهانی (AU) از کنار مدار زمین خواهد گذشت، ولی از شانس بدِ آسمان‌دوستان، در آن لحظه زمین در آن نقطه ی مدارش نخواهد بود! به هنگام گذر دنباله دار پان استارز، سیاره ی ما در سوی دیگر خورشید جای خواهد داشت.

این روزها زمان بهتری برای عکاسی از این دنباله دار است. ستاره شناس بریتانیایی، دامیان پیچ این عکس را روز ۳۱ ماه می، از درون رصدخانه ی شخصی‌اش در سلسی، ساسکس باختری گرفت:
این تصویر را در اندازه ی بزرگ تر ببینید که البته چندان کیفیتی ندارد
در این عکس، جَو دنباله دار یا همان "گیسو"ی آن با رنگ سبز چمنی زیبایی دیده می شود. این تابش سبزفام نشانه ی گاز سیانوژن (CN: یک گاز سمی که در بیشتر دنباله دارها پیدا می شود) و کربن دواتمی (C۲) است؛ هر دوی این گازها در فضای تقریبا تهی، در برابر نور خورشید درخشش سبزفامی می یابند. [مانند این دنباله دار: * «لیموی سبزی» که به این سو می آید]

پیچ می گوید: «دُم یونی بلند دنباله دار هنوز تقریبا محو است.» وی برای نمایان کردن این دُم بر پهنه ی آسمان پرستاره، نیاز به یک نوردهی ۳۰ دقیقه ای از پشت تلسکوپ ۴ اینچی‌اش داشت. 

[بیشتر دنباله دارها دو دُم دارند: یک دم یونی و یک دم غباری. دم یونی از گاز تشکیل شده و مستقیم و در خط راست توسط باد خورشیدی از دنباله دار بیرون می زند. ولی دم غباری و سنگین ترِ آن، خمیده و منحنی شکل است و بیشتر، در راستای مدار دنباله دار کشیده شده. ببینید: * دم هایی که هر یک به سویی می روند!]

پان استارز K1 هم اکنون در صورت فلکی خرس بزرگ (دب اکبر) دیده می شود، و روشنی‌اش به اندازه ی یک ستاره از قدر ۸ است. از همین رو، این دنباله دار هدف ساده ای برای تلسکوپ های میان-اندازه ی خانگی است، گرچه هنوز با چشم نامسلح دیده نمی شود. ستاره شناسان آماتوری که خواهان عکس برداری از این دنباله دارند می توانند عناصر مداری و روزیج (جدول عددی) آن را اینجا ببینند.

اگر زمین و دنباله دار هر دو در ماه اوت در یک سمت خورشید بودند، چشم اندازی تماشایی را می توانستیم ببینیم. شاید عکس هایی که رصدخانه ی فضایی خورشیدی و هورسپهری (سوهو، SOHO) می گیرد کمی از اندوه رصدگران بکاهد. تاج نگار C3ی سوهو این دنباله دار را از ۲ تا ۱۶ اوت، هنگامی که (از چشم انداز زمین) از پشت خورشید می گذرد دنبال خواهد کرد.

واژه نامه:
C/2012 K1 PanSTARRS - Earth - orbit - AU - planet - PanSTARRS - Damian Peach - Selsey - West Sussex - comet - coma - diatomic carbon - cyanogen - ion tail - PanSTARRS K1 - Ursa Major - magnitude - star - naked eye - orbital element - ephemeris - Solar and Heliospheric Observatory - SOHO - C3 coronagraph - sun

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه