دستاورد برخورد چهار خوشه کهکشانی

* امواج شوک! ذرات پرسرعت! میدان های مغناطیسی! این تصویر همه ی این ها را نمایش می دهد.
* این MACS J0717+3745 است؛ توده ای از چهار خوشه ی کهکشانی که حدود ۵ میلیارد سال نوری دورتر از سیاره ی ما، در حال فرو رفتن در دل یکدیگرند.
خوشه های کهکشانی MACS J0717+3745 در فاصله ی ۵ میلیارد سال نوری از زمین در حال برخورد با یکدیگرند. این یک تصویر همنهاده است که در آن، تصویر پس زمینه عکسی از تلسکوپ هابل است، داده های پرتو ایکس از رصدخانه ی پرتو ایکس چاندرا (رنگ آبی)، و امواج رادیویی از آرایه ی بسیار بزرگ (سرخ). تصویر بزرگ تر
چیز بامزه ی سرخ رنگی که در مرکز عکس می بینید از داده های تازه ی آرایه ی بسیار بزرگ کارل جی. یانسکی به دست آمده و ناحیه ای را نشان می دهد که به گفته ی مقام های رصدخانه ی ملی رادیواخترشناسی (NRAO)، در آن "امواج ضربه ای (امواج شوک) ناشی از برخوردها به ذرات شتاب می دهند و این ذرات شتابدار سپس با میدان های مغناطیسی برهم کنش انجام داده و امواج رادیویی می گسیلند.»

رینات فن ویرن، از مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین می گوید: «ساختار پیچیده ی این ناحیه شکلی یگانه دارد؛ ما تاکنون چنین چیزی ندیده بودیم. این شکل احتمالا دستاورد برخوردهای چندگانه ای است که دارند انجام می شوند.»

این یک تصویر همنهاده است و از افزودن داده های تازه ی آرایه ی بسیار بزرگ (VLA) و رصدخانه ی پرتو ایکس چاندرا به یک تصویر قدیمی ترِ تلسکوپ فضایی هابل درست شده: تصویر تلسکوپ هابل پس زمینه را تشکیل می دهد؛ داده های پرتو ایکس از رصدخانه ی چاندرا رنگ آبی، و امواج رادیویی از آرایه ی بسیار بزرگ هم رنگ سرخ تصویر را پدید آورده اند.

و اگر نگاه دوباره ای به آن بیاندازید، یک سیاهچاله را هم خواهید دید؛ به نوشته ی NRAO: «آن جسم کشیده و راستی که در پرتوی رادیویی می درخشد یک کهکشان در پیش زمینه (به ما نزدیک تر) است که سیاهچاله ی مرکزی‌اش دارد فواره هایی پرسرعت از ذرات را در دو سو می گسیلد. جسم سرخی که در پایین-سمت چپ تصویر دیده می شود نیز یک کهکشان رادیویی است که احتمالا دارد به درون خوشه فروکشیده می شود.»

واژه نامه:
Shock wave - Magnetic field - galaxy cluster - MACS J0717+3745 - planet - Karl G. Jansky - Very Large Array - radio wave - National Radio Astronomical Observatory - Reinout van Weeren - Einstein Fellow - Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics - VLA - Chandra X-Ray Observatory - Hubble Space Telescope - black hole - galaxy - NRAO - Earth -

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه