یک حلقه اسرارآمیز کیهانی

رصدخانه ی فضایی هرشل در زمان اجرای یکی از واضح ترین پیمایش هایی (نقشه برداری هایی) که تاکنون روی یکی از ابرهای غول پیکر گاز و غبار کیهان به نام NGC ۷۵۳۸ انجام شده، حلقه ای شگفت انگیز از مواد گرد و غباری را یافت.

این ساختار حلقه ای غول آسا در بالای مرکز تصویر زیر دیده می شود. این ساختار تخم مرغ-مانند با قطر بزرگ حدود ۳۵ و قطر کوچک حدود ۲۵ سال نوری، جرمی به اندازه ی ۵۰۰ خورشید را در خود جای داده.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر و با کیفیت بهتر
دیده شدن ساختارهای حلقه ای و حباب-گونه در ابرهای غبار کیهانی پدیده ی رایجی است. بادهای نیرومندی که از پرجرم‌ترین ستارگان - ستارگان رده ی O - دمیده می شوند می توانند چنین حباب های گسترنده ای را پدید آورند، همان گونه که انفجارهای ابرنواختری مرگبارشان می تواند چنین کاری را کند.

ولی در مرکز این حلقه هیچ چشمه ی پرانرژی و یا پسمانده ای از یک ستاره ی مُرده ی رده ی O، مانند یک ستاره ی نوترونی، دیده نمی شود. این امکان هست که یک ستاره ی بزرگ این حباب را باد کرده باشد و چون ستارگان همگی در حرکتند، آن ستاره هم پس از باد کردن حباب، از این جا رفته باشد و دیگر در تصویر دیده نشود.

اخترشناسان پرورشگاه های ستاره ای مانند NGC ۷۵۳۸ را برای آگاهی بیشتر درباره ی شیوه ی پدید آمدن ستارگان بررسی می کنند. رصدهای تلسکوپ هرشل تاکنون پرده از وجود چندین توده ی انبوه شده ی مواد در NGC ۷۵۳۸ برداشته که ۱۳ تای آن ها توان تبدیل شدن به ستارگان رده ی O را دارند.

در آغاز فرآیند شکل گیری ستارگان، این توده ها سرد و خاموشند، با دمایی که تنها چند ده درجه بالای صفر مطلق است. در چنین دماهایی، بیشتر تابش توده ها در نور کم انرژی، زیرمیلیمتری، و فروسرخ است؛ طول موج هایی که تلکسوپ هرشل ویژه ی آشکارسازی آن ها ساخته شده است.

یافته شدن این حلقه ی رازگونه پاداش نامنتظره ای بود که هرشل در روند رصدهایش به دست آورد.

رنگ های آبی و سبز درون این عکس به ترتیب نمایانگر داده های ۷۰ میکرون و ۱۶۰ میکرونند که توسط دستگاه دوربین و طیف سنج آرایه ی نوررساننده ی هرشل (PACS) به دست آمده. رنگ های سرخ هم داده های ۲۵۰ میکرونی را می‌نمایانند که از دستگاه گیرنده ی تصویربردار طیفی و نورسنجی هرشل (SPIRE) دریافت شده است.

واژه نامه:
Herschel Space Observatory - NGC 7538 - sun - long axis - short axis - star - O-type star - supernova - neutron star - stellar nursery - baker's dozen - absolute zero - submillimeter - Photoconductor Array Camera and Spectrometer - PACS - Spectral and Photometric Imaging Receiver - SPIRE

منبع: ناسا

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه