خودروی کنجکاوی گذر سیاره تیر از برابر خورشید را مشاهده کرد

* هفته ی گذشته، خودروی کنجکاوی ناسا بیننده ی چیزی بود که هیچ کس و هیچ چیز تاکنون آن را از سطح دنیایی بیگانه ندیده: گذر یک سیاره از برابر خورشید.

در روز ۳ ژوئن، زمانی که خورشید داشت از پشت لبه های دهانه ی گیل بهرام بالا می آمد، خودروی کنجکاوی با دوربین دوچشمی ماستکم خود (MastCam)، نقطه ی تیره ای که در واقع سیاره ی تیر بود را در حال گذر از روی چهره ی آن دنبال کرد. در همین نمای ماستکم، افزون بر سیاره ی تیر، دو لکه ی خورشید که هر یک تقریبا به اندازه ی سیاره ی زمینند هم دیده می شوند.
بالا: پنج نگارش گوناگون از عکس هایی که خودروی کنجکاوی به هنگام گذر تیر از برابر چهره ی خورشید در ۳ ژوئن ۲۰۱۴، در بازه های تقریبا یک ساعته از خورشید گرفت.منبع: Space.com
پایین: یک تصویر متحرک (gif) که از به هم پیوستن این پنج نما درست شده.
دو لکه ی خورشید که هر یک قطری به اندازه ی زمین دارند نیز در عکس ها دیده می شوند و چنان چه می بینید، آن ها بسیار کندتر از تیر جابجا می شوند. منبع: ناسا
ویدیوی آن را هم پایین این نوشته ببینید.
این نخستین گذر یک سیاره از برابر خورشید است که از روی سیاره ای به جز زمین دیده می شود، و نیز نخستین مورد تصویربرداری سیاره ی تیر از روی بهرام است. [کنجکاوی پیش از این، گذر فوبوس، "ماه" بهرام از جلوی خورشید را دیده بود. اینجا بخوانید- م]

در این عکس ها که از چنین فاصله ی دوری از خورشید گرفته شده اند، سیاره ی تیر (عطارد) تنها حدود یک ششم یک پیکسل را می‌پوشاند، از همین رو تیرگی ناشی از گذر چندان شکل آشکار و نمایانی ندارد. با این حال هیچ شکی نیست که این خود تیر است که از جلوی خورشید می گذرد، زیرا دارد همان مسیری را می پیماید که بر پایه ی برآوردهای مداری پیش بینی شده بود.

از روی زمین می توان گذر سیاره های تیر و ناهید را مشاهده کرد، هرچند پدیده هایی کمیابند. گذر ناهید معمولا هر صد سال یک بار رخ می دهد و واپسین باری که دیده شد در ژوئن سال ۲۰۱۲ بود. گذر بعدی سیاره ی تیر از چشم زمینیان هم در ۹ می ۲۰۱۶ رخ خواهد داد.
[بخوانید: * گذر ناهید، از پورسینا تا امروز * گذر تاریخی ناهید، رویدادی که "ما" دیگر هرگز نخواهیم دید]

گذرهای تیر و ناهید از دیدگاه بهرام (مریخ) بیشتر رخ می دهند تا از دیدگاه زمین، و بهرام این برتری را نیز دارد که از روی آن می‌توان "گذر زمین" را هم دید [زیرا زمین میان خورشید و بهرام است-م].

زمان گذرهای بعدی این سه سیاره از چشم انداز بهرام چنین خواهد بود: تیر در آوریل ۲۰۱۵، ناهید در اوت ۲۰۳۰، و زمین در نوامبر ۲۰۸۴ [شاید تا آن زمان، انسان ها خود بتوانند چنین چیزی را از روی بهرام ببینند! -م].

واژه نامه:
NASA - Curiosity rover - planetary transit - sun - Mars - Gale Crater - MastCam - silhouette - Mercury - sunspot - Earth - transit - planet - Venus -

منبع: Space Weather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه