عکس کهکشان از درون هواپیمای پرواز نیویورک-لندن

در این تصویر که در یک سفر ستاره شناسی گرفته شده، ستارگان درخشان صورت فلکی کمان (قوس) و بخش مرکزی کهکشان راه شیری درست کنار بال یک بویینگ ۷۴۷ د یده می شوند.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر و با کیفیت بهتر
این چشم انداز پوش‌سپهری (استراتوسفری) در اوایل همین ماه و در پروازی از نیویورک به لندن، از بلندای ۱۱ هزار متری بر فراز اقیانوس اطلس ثبت شد.
گفتن ندارد که آسمان در آن بلندا بی ابر و تاریک بود، با شرایطی مناسب برای تصویربرداری ستاره شناسی. ولی عکاس برای گرفتن عکس از پشت پنجره ی هواپیمایی که دارد با سرعت نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می کند، با چالش هایی روبرو بود که باید بر آن ها چیره می شد.
برای دستیابی به این هدف، با بهره از یک لنز سریع و تنظیم حس‌مند دوربین، یک سه پایه ی انعطاف پذیر کوچک، و یک پتو برای جلوگیری از بازتاب نور درون هواپیما، بیش از ۹۰ نما با نوردهی های ۳۰ ثانیه ای یا کمتر ثبت شد.
در پایان، یکی از نماها با نوردهی ۱۰ ثانیه ای به این تصویر رنگین و پایدار انجامید که می توان آن را نمونه ای برای ستاره شناسی هوابرد دانست.

در همین زمینه: * تصویر سوفیا از W40  

واژه نامه:
star - Sagittarius - Milky Way Galaxy - Boeing 747 - stratospheric - New York - London - Atlantic Ocean - lens - tripod - airborne astronomy

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه