این یک اردک است؟ یک چکمه است؟ یا پای یک نوزاد؟ هیچ کدام!‌ این مقصد پایانی فضاپیمای روزتاست!

آیا عکس هایی که فضاپیمای روزتا در یکی دو هفته ی گذشته فرستاده به نظرتان شگفت انگیز بوده اند؟ 
پس این فیلم کوچک [در واقع تصویر متحرک gif] را ببینید که از ۳۶ نمای هموار شده (درون یابی شده) پدید آمده که فضاپیمای روزتا به هنگام نزدیک تر شدن به مقصدش، یعنی دنباله دار 67-P/چوریموف-گراسیمنکو از آن گرفته. می توانید ویدیوی آن را نیز در این نشانی یا این نشانی از یوتیوب ببینید.

این فیلم ما و فضاپیمای روزتا را یک گام جلوتر برده و پیکره ی پیچیده ی این دنباله دار را برایمان آشکار می کند. برخی آن را به یک اردک، یک چکمه، و حتی پای یک کودک تشبیه کرده اند.
تصویری که در ۱۴ ژوییه از فاصله ی حدود ۱۲۰۰۰ کیلومتر دنباله دار 67P/C-G گرفته شد.
عکس هایی که برای این پویانمایی به کار رفته در اصل نقطه نقطه ای تر بودند، ولی با ترفندی به نام "زیر-نمونه برداری با درون یابی"، پیکسل های تصویر هموار شده و نمایی طبیعی تر یافته اند. توجه داشته باشید که به دلیل فرآیند پردازش، دنباله‌دار چوریموف/گراسیمنکو هموارتر از چیزی که باید باشد به نظر می رسد.

سطح دنباله دار ظاهرا بافت گونه گونی دارد، از جمله چیزی که گویا یک دهانه ی کوچک بر روی سر اردک است، ولی ما باید در این گام از ماموریت روزتا دقت داشته باشیم که تفسیر و برداشت بیش از اندازه نکنیم، زیرا برخی از جزییات ساختگی بوده و در اثر پردازش تصویر به وجود آمده اند.
چپ: تصویر خام نقطه نقطه ی دنباله دار- راست: این تصویر پس از هموارسازی
هیچ کس دلیل آغازین شکل گیری چنین ساختار نامعمولی را نمی داند. شاید این دنباله دار یک "دوتایی به هم چسبیده" باشد که از به هم پیوستن دو دنباله دار جداگانه و یا دو بخش از دنباله دار خرد شده ی بزرگ تری که به هنگام یک برخورد کم‌سرعت به هم چسبیدند درست شده باشد. چنین رویدادی می توانسته ۴ میلیارد سال پیش رخ داده باشد، زمانی که تکه های یخی سازنده ی سیاره ها و دنباله دارها پرشمار بودند و برخوردها بسیار بیش از امروز روی می داده. دوتایی های به هم چسبیده چیزهای کمیابی نیستند و هم در دنباله دارها و هم در سیارک ها دیده می شوند.

* این دنباله دار شاید زمانی پیکره ای کروی‌تر داشته ولی پس از بارها گردش به دور خورشید، در پی گازافشانی ها و بخار شدن یخ هایش، پیکره ای نامتقارن پیدا کرده باشد.
* شاید یک برخورد سهمگین باعث شده تکه ای از پیکره ی این دنباله دار یخی جدا شود.
* شاید زمانی به هنگام گذشتن از نزدیک یکی از سیاره های بزرگ مانند مشتری یا کیوان، کشش نیرومند گرانشی بر آن وارد شده و آن را به چنین شکل نامنظمی در آورده باشد.
* شاید یک فوران بزرگ در بخشی از دنباله دار رخ داده بوده که سطح آن بخش را سست کرده و چندی بعد، آن بخش در هم شکسته و از دنباله دار جدا شده باشد.
نمای دقیق از سیارک "۲۵۱۴۳ ایتوکاوا" که در سال ۲۰۰۵ مورد بازدید فضاپیمای ژاپنی هایابوسا قرار گرفت. این سیارک احتمالا یک دوتایی به هم چسبیده است. در این باره بخوانید: * موفقیت دانشمندان در کالبدشناسی یک سیارک
مدیر ماموریت روزتا، فرد یانسن می گوید: «ما نیاز به انجام بررسی ها و همانندسازی های دقیق و پرجزییات روی پیکره‌ی این دنباله دار خواهیم داشت تا بتوانیم با در نظر گرفتن مهار پرواز و اختر-پویایی (اختردینامیک)، نیازمندی های علمی ماموریت، و عنصرهای مربوط به فرود مانند بررسی جایگاه فرود و دید سطح‌نشین-به-مدارگرد، بهترین شیوه برای گردش به دور جرمی با چنین پیکره ی یگانه ای را تعیین کنیم. البته تنها کمتر از ۱۰ هزار کیلومتر به پایان راه در ۶ اوت مانده و پرسش هایمان به زودی پاسخ خود را خواهند یافت.»

تا آن زمان عکس ها و فیلم های بسیاری دریافت خواهد شد. همگی ما مشتاق و چشم به راهیم.

سه نوشته ی آخر درباره ی این ماموریت: 
* روزتا چرخش دنباله دارش را می بیند! 

واژه نامه:
67P/Churyumov-Gerasimenko - comet - Rosetta - duck - boot - baby’s foot - sub-sampling by interpolation - 67P C-G - crater - contact binary - planet - asteroid - sun - asymmetrical - Jupiter - Saturn - astrodynamics - Fred Jansen - 25143 Itokawa visited - Hayabusa

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه