رگه های درخشان آسمان ها

این عکس که نمایی چشمگیر و زیبا از ابرهای شب تاب را نشان می دهد، در اوایل همین ماه در جزیره ی گوتلاند سوئد و به هنگام رخنه ی پرتوهای آفتاب در آسمان نیمه تاریک گرفته شد.
این ابرهای یخی در بلندای ۸۰ کیلومتری سطح زمین، جایی که بنا به تعریف، لبه ی فضا خوانده می شود جای دارند و به دلیل همین بلندی، می توانند نور خورشید را بازبتابانند هر چند که از دیدگاه سطح زمین، خورشید هنوز کاملا زیر افق است. تصویر روبرو را ببینید:
این جلوه های ترانَما (شفاف) که معمولا در عرض های جغرافیایی بالا و در ماه های تابستان دیده شده و به نام ابرهای میانکره ای قطبی یا مزوسفری قطبی هم شناخته می شوند، در ژوییه ی امسال نمایش پرفروغی داشته اند [نمونه ی دیگر: * "چشم لندن" زیر آسمان شب تاب].
چنان که دانشمندان دریافته اند، فرآیند شکل گیری ابرهای فصلی شب تاب بدین گونه است: بخار آبی که به لایه های سرد بالاتر جو رانده شده، به گِرد ذرات ریزِ غباری که از دود شهاب ها (پسمانده های شهاب های فروپاشیده) یا خاکستر آتشفشان ها در جو به جا مانده چگالیده می شود و این ابرها ساخته می شوند. [در این زمینه بیشتر بخوانید: * راز «ابرهای شب تاب» گشوده شد]
فضاپیمای AIM ناسا به گونه ای روزانه، تصاویر ابرهای شب تاب را از دل فضا می گیرد.

واژه نامه:
noctilucent cloud - Gotland - Sweden - Earth - Sun - latitude - polar mesopheric - meteor - volcanic ash - NASA - AIM

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه