شبحی بر فراز شهر وسپریم مجارستان

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
شبح اسرارآمیزی که می بینید در بامداد ۱۱ اوت به مدت کوتاهی شهر وسپریم مجارستان را به تسخیر خود درآورد و با پیکره ی هیولاوارش در میان مه و غبار هوا بر فراز ساختمان های نزدیک مرکز شهر شناور شد.
برای آن که بدانیم این شبح چیست، عکاس صحنه ما را یک راهنمایی کرده؛ وی می‌گوید این عکس را از بالای یک آسمانخراش بیست طبقه و در حالی گرفته که خورشیدِ در حال طلوع یکراست به پشتش می تابید.
جایگیری ویژه ی او نشان می دهد که این شبح نمونه ای از یک پدیده ی جَوی به نام "شکوه" (the Glory) است که گاه به نام "شبح بروکن" نیز شناخته می شود.
این جلوه نوری زیبا و چشمگیر که برای دیدنش باید به خلاف جهت خورشید نگاه کرد، از فراز کوه ها و درون هواپیماها هم دیده شده و در واقع سایه ی خود بیننده است که بر روی ابر یا مِه می افتد. در آن هنگام، قطره های ریز آب با بازتاب های پیچیده‌ی درونی، نور را به سوی خود خورشید می پراکنند (پدیده ی پس-پراکنش).
این شبح یک همسان نیز در اخترشناسی دارد که بینندگانِ بادقت در شبانگاهان می توانند آن را در فاصله ی ۱۸۰ درجه ای خورشید ببینند:
یک روشنایی در صفحه ی برجگاهی (دایره البروجی) به نام "پادفروغ" یا نور مخالف که در اثر پس-پراکنش نور خورشید توسط ذرات کوچک غبارِ میان سیاره ای به وجود می آید و به نام گگن شاین (gegenschein، واژه ی آلمانی به معنای "پادخورشید" یا ضدخورشید") نیز شناخته می شود.

در همین زمینه: * تالار افتخارات یک کوه

واژه نامه:
Spectre of Veszprem - Veszprem - spectre - Sun - geometry - Glory - the Spectre of the Brocken - reflection - zodiacal light - gegenschein

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

mohammad reza Mirmortazavi

تو رو خدا به زبانی مقاله بنویسید که قابل فهم باشد.

یک ستاره در هفت آسمان

یعنی واقعا شما نتونستین از این متن سر در بیارین؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه