فیلم ماهواره ای از چهره زمین در یک روز اعتدالی

امروز، یکم مهرماه، سیاره ی زمین به اعتدال فصلی (برابران فصلی) می رسد. در ۲۴ ساعت آینده، درازی روز و شب در سراسر زمین تقریبا برابر خواهد بود.
از دیدگاه فنی، زمین در ساعت ۲:۲۹ بامداد فردا "به وقت جهانی" از نقطه ی برابران می گذرد ولی برای آمریکای شمالی و جنوبی، این زمان همین امروز رخ می دهد.
برابران سپتامبر (مهرماه) نشانگر نزدیک شدن زمستان در نیمکره ی شمالی و تابستان در نیمکره ی جنوبی است. در برابران، خط سایه‌مرز زمین - یا خط پایانگر، خطی که روز را از شب جدا می سازد- عمودی می شود و قطب های شمال و جنوب چرخشی زمین را به هم می پیوندد.
این خط سایه-مرز را با جزییاتی آشکار می توانید در ویدیوی بالا که در برابران پاییزی پارسال توسط ماهواره ی هواشناسی روسی Elektro-L گرفته شده ببینید. ماهواره ی الکترو-ال در مدار زمین‌ایست‌ور، بر فراز نقطه ای از استوا جای دارد و همیشه یکراست رو به زمین است.
این ویدیوی دور تند از همگذاری تصاویری درست شده که هر ۳۰ دقیقه یک بار ثبت شده اند و روزی که برابران در آن رخ می دهد را به طور کامل نشان می دهد. در ویدیو می توانید جابجایی ابرها و همچنین بازتاب نور خورشید در سرتاسر این روز اعتدالی را ببینید.
برابران بعدی زمین در ماه مارس رخ می دهد [یکم فروردین، نوروز زیبای ایرانی-م]
شش ماه پیش، در نوروز نیز این ویدیو را دیده بودید: * فردا مرز میان شب و روز زمین عمودی می شود 

واژه نامه:
Earth - equinox - planet - Universal Time - North and South America - dividing line - spin pole - meteorological satellite - Elektro-L - geostationary orbit - equator - Sun

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه