چشم خدا: زیبا و اسرارآمیز

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
یک ستاره چگونه سحابی Helix یا چشم خدا (نیز NGC ۷۲۹۳، به فارسی: پیچک، حلزونی، هلیکس، مارپیچی، ...) را پدید آورده؟
شکل سحابی های سیاره ای مانند سحابی هلیکس برای دانشمندان مهم است زیرا می تواند سرنخ هایی درباره ی چگونگی روند پایان یافتن زندگی ستارگانی مانند خورشید به آنان بدهد.
با این حال، رصدهایی که با تلسکوپ فضایی مدارگرد هابل و تلسکوپ ۴ متری بلانکو در شیلی انجام گرفته نشان می دهند که سحابی هلیکس به هیچ روی یک مارپیچ ساده نیست. بلکه از دو قرص تقریبا عمود درست شده به همراه کمان ها، موج‌های شوک، و حتی ساختارهایی که هنوز به خوبی شناخته نشده اند. با این حال، تقارن های هندسی خیره کننده ای نیز در آن دیده می شود که به راز آن ها هم پی برده نشده.
این که چگونه یک تک ستاره ی خورشیدسان توانسته چنین ساختار زیبا و در عین حال، با تقارن پیچیده ای را بیافریند همچنان در دست بررسی است.
سحابی چشم خدا با پهنای ۳ سال نوری، نزدیک ترین سحابی سیاره ای (یا سیاره نما) به زمین است. این سحابی که تنها ۷۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد، در راستای صورت فلکی دلو (سطل آب) دیده می شود.


واژه نامه:
Helix Nebula - star - planetary nebula - Sun - Hubble Space Telescope - Blanco Telescope - perpendicular disks - arc - shock - geometric symmetry - Earth - constellation of Aquarius

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه