قلب پرستاره

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در نواحی مرکزی سحابی نشری IC ۱۸۰۵، ابرهای کیهانی را می بینیم که شکل هایی خیالی و شگفت انگیز ساخته‌اند. این پیکره های ابری توسط بادها و پرتوهای ستارگان داغ و سنگین خوشه ی ستاره ای نوزاد میلوت ۱۵ که درون این سحابیست تراشیده شده و شکل داده شده اند.
ستارگان خوشه ی میلوت ۱۵ سنشان حدود ۱.۵ میلیون سال است و می‌توانید آن ها را در سمت راست این نمای رنگین آسمان ببینید، همچنین ابرهای تیره ی غبار که در برابر گازهای اتمی برافروخته، به حالت ضدنور و تیره دیده می شوند.
این چشم انداز که از همگذاری تصاویر تلسکوپی باریک باند و پهن باند درست شده، حدود ۳۰ سال نوری گستردگی دارد و در آن بر پایه ی نقشه ی رنگی تلسکوپ هابل، تابش هیدروژن به رنگ سبز، گوگرد به رنگ سرخ، و اکسیژن به رنگ آبی نمایانده شده.
عکس هایی که با میدان دید گسترده تر از این منطقه گرفته شده، طرح کلی و ساده تر سحابی IC ۱۸۰۵ را آشکار کرده و دلیل نامگذاری آن به نام رایجش را نشان می دهند: سحابی قلب. [پیوندهای پایین را هم ببینید]
IC ۱۸۰۵ حدود ۷۵۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی ذات الکرسی (خداوند اورنگ) دیده می شود.


واژه نامه:
Melotte 15 - emission nebula - IC 1805 - stellar wind - star cluster - dust cloud - silhouette - atomic hydrogen - The Heart Nebula - constellation Cassiopeia

منبع:apod.nasa.gov
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه