نمای سه بعدی از دنباله دار 67P

عینک سرخ/آبی خود را بزنید تا در کنار یک دنباله دار به پرواز در آیید!
این تصویر سه بعدی آناگلیف از همگذاری دو عکس از نماهایی درست شده که سطح نشین فیله ی فضاپیمای روزتا در روز ۱۲ نوامبر به هنگام فرود بر سطح دنباله دار 67-P/چوریموف-گراسیمنکو با دوربین رولیس (ROLIS) خود گرفته بود.
در این تصویر، تقریبا انتهای هسته ی شگفت انگیز و دو-بخشی این دنباله دار را از فاصله ی ۳ کیلومتری، و حدود ۱ ساعت پیش از رسیدن فیله به سطح آن می بینیم. جایگاه نخستین برخورد فیله به سطح، نزدیک مرکز دنباله دار بود.
بخشی از یکی از پایه های فرودافزار (ارابه ی فرود) فیله در گوشه ی بالا، سمت راست به چشم می خورد. این پایه به رنگ آبی دیده می شود زیرا تنها در یکی از دو عکسی که تصویر 3D را ساخته اند - نمای نزدیک تر- ثبت شده بود.
گرانش این دنباله دار بسیار ضعیف است از همین رو فیله پس از برخورد نخست با سطح آن، دو بار به بالا جهید. گردانندگان این ماموریت از روی زمین، با بهره از تصاویر پروضوح دوربین خود روزتا و داده های دستگاه های فیله، جابجایی های نامنتظره ی این کاوشگر بر سطح دنباله دار را دنبال کرده و توانسته اند محدوده ی جایگاه پایانی که در آن فرود آمده و آرام گرفته را شناسایی کنند. 


واژه نامه:
comet - Rosetta - lander - Philae - ROLIS - stereo - anaglyph - 3D - nucleus - Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko - landing gear

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه