عکسی که فیله از فاصله ۳ کیلومتری از دنباله دار گرفت

دیروز با آرام گرفتن کاوشگر فیله ی فضاپیمای روزتا بر روی هسته ی دنباله دار 67-P/چوریموف-گراسیمنکو در فاصله ی حدود ۵۰۰ میلیون کیلومتری سیاره ی زمین، نخستین فرود نرم بر روی یک دنباله دار به سرانجام رسید.
جایگاه این فرود که آجیلکیا (Agilkia) نامیده شده، جاییست نزدیک مرکز این تصویر چشمگیر. این عکس را دوربین "سامانه ی تصویربرداری سطح نشین روزتا" (رولیس، ROLIS) که روی خود فیله نصب شده گرفته. در اینجا فاصله ی فیله از دنباله دار حدود ۳ کیلومتر بوده و هر پیکسل عکس حدود ۳ متر از سطح را نشان می دهد.
فیله پس از جدا شدن از مدارگرد روزتا، هفت ساعت را بدون کمک هیچ راهنما یا نیروی پیشرانی رو به پایین پیمود. در پایان، فیله بر جایی که قرار بود فرود بیاید نشست هر چند که سامانه ی لنگرهای زوبینی‌اش کار نکرد.
اکنون بر پایه ی برنامه، این سطح نشین تا ۲ روز و نیم بخش اصلی ماموریتش را با فرستادن عکس ها و داده های فراوان پشت سر خواهد گذاشت. ادامه ی ماموریت فیله روی سطح دنباله دار در صورتی شدنی خواهد بود که نور خورشید و گرد و خاک به پنل های خورشیدی آن‌اش اجازه ی پر کردن دوباره ی باتری هایش را بدهد.

واژه نامه:
comet - planet - Earth - Rosetta - Philae - nucleus - C67/P Churyumov-Gerasimenko - Agilkia - ROLIS - ROsetta Lander Imaging System - harpoon

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه