فیله نه یک بار، بلکه سه بار با سطح دنباله دار برخورد کرده بود

* بررسی ها نشان می دهد که فیله نه یک بار، بلکه سه بار با سطح دنباله دار 67-P/چوریموف-گراسیمنکو تماس پیدا کرده بوده.  همچنین احتمال دارد این کاوشگر چنان کج بر سطح نشسته باشد که حتی یکی از پاهایش در هوا باشد.

دانشمندان و مهندسان پس از نشاندن یک کاوشگر بر روی یک دنباله دار برای نخستین بار در تاریخ، اکنون به شدت سرگرم بررسی و تجزیه و تحلیل این دنیای تازه و نیز روند فرود کاوشگر هستند.
این عکس زمانی که فیله حدود ۴۰ متر از سطح دنباله دار فاصله داشت، توسط دوربین پایین-نگرِ فیله که رولیس (ROLIS) نام دارد گرفته شده، و نشان می دهد که سطح دنباله دار پوشیده از خاک و سنگ هایی به اندازه ی چند mm تا چند متر است. سنگ بزرگی که در گوشه ی بالا، سمت راست دیده می شود پهنایش ۵ متر است. در همان گوشه، ساختار فرودافزار یا ارابه ی فرود فیله را هم می بینید.
تماس با سطح دنباله دار در ساعت ۱۶:۰۳ به وقت گرینویچ روز ۱۲ نوامبر از سوی مرکز عملیات فضایی سازمان فضایی اروپا در دارمشتات آلمان تایید شد. از آن هنگام تاکنون متخصصان و مهندسان دینامیک پرواز ESA در کلن آلمان، و مرکز علمی، عملیاتی، و ناوبری فیله در تولوز فرانسه سرگرم بررسی نخستین داده هایی بوده اند سطح نشین فیله فرستاده.

جایگاه نخستین برخورد- تصویر بزرگ تر
نتیجه ی بهت آور این بررسی ها نشان داده که فیله نه یک بار، بلکه سه بار با سطح دنباله دار 67-P/چوریموف-گراسیمنکو تماس پیدا کرده بوده.

زوبین های فیله کار نکردند و به نظر می رسد این کاوشگر پس از نخستین تماس چرخیده بوده؛ که نشان می دهد فیله دوباره از سطح بلند شده بوده. به گزارش استفان اولامک، سرپرست فیله در مرکز هوافضای DLR آلمان، فیله در ساعت های ۱۵:۳۴، ۱۷:۲۵ و ۱۷:۳۲ به وقت گرینویچ با سطح تماس پیدا کرده بوده (البته پیام های فیله که از راه روزتا به زمین می رسند، ۲۸ دقیقه در راهند).

این داده ها به کمک چندین ابزار علمی فیله، از جمله بررسی کننده ی میدان مغناطیسی ROMAP، نقشه بردار گرمایی MUPUS، و حسگرهای درون ارابه ی فرود (فرودافزار) که در زمان نخستین برخورد به درون فشرده شده بودند به دست آمدند.

همگذاری تصاویر دوربین فرود فیله (رولیس، ROLIS) که پایین را می نگرد، و تصاویر دوربین اوزیریس روزتا نشان می دهد که نخستین تماس درون جایگاه بیضی فرود انجام شده بود.

ابزارهای فیله- تصویر بزرگ تر
ولی پس از آن فیله به مدت ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه از سطح جدا شد. در این مدت، با سرعت ۳۸ سانتیمتر بر ثانیه حدود ۱ کیلومتر بالا رفت. سپس یک جهش کوچک تر انجام داد و این بار با سرعت ۳ سانتیمتر بر ثانیه بالا رفت و هفت دقیقه بعد در نقطه ی پایانی آرام گرفت.

سیگنال تماس که در بار نخست پدید آمده بود دستگاه ها را واداشت که "فکر کنند" فیله دیگر نشسته است، و این به رشته آزمون های بعدی انجامید. اکنون آن داده ها دارند برای تفسیر جهش های فیله به کار می روند.

داده های آغازین از دستگاه CONSERT فیله نشان می دهند که این کاوشگر شاید به فرورفتگی بزرگی که به نام "جایگاه ب" شناخته می شود نزدیک تر شده و چه بسا بر لبه ی آن فرود آمده باشد. تصاویر کیفیت بالای روزتا که برخی از آن ها روی این مدارگرد ذخیره شده اند، هنوز جای فرود را مشخص نکرده اند

این کاوشگر هنوز روی سطح محکم هم نشده و جهتگیری‌اش نیز مشخص نیست. ابزارهای علمی آن دارند کار می کنند و عکس و داده می فرستند که به گروه دانشمندان در آشنایی بیشتر با جایگاه فرود پایانی کمک می کند.
نخستین پانورامای فیله- تصویر بزرگ تر

دوربین فرود کاوشگر نشان داده که سطح این جایگاه پوشیده از خاک و خرده سنگ هایی به اندازه ی چند میلیمتر تا چند متر است. در همین حال، دوربین CIVAی فیله یک تصویر گسترده فرستاده که برداشت نخست از آن نشان می دهد فیله نزدیک به یک دیواره ی سنگی فرود آمده و چه بسا یکی از سه عدد پاهایش در هوا باشد.

دانشمندان پس از گفتگویی بر سر این که آیا آن دستگاه های علمی که شاید باعث تغییر جای فیله شوند، به کار بیفتند یا نه، اکنون هر دوی این دستگاه ها: MUPUS و APXS را به حالت آماده باش در آورده اند.

باتری اصلی فیله که هدف های علمی آن را امکان پذیر می کند شاید تا ۲۴ ساعت آینده به پایان برسد. باتری کمکی که با بهره از پنل های خورشیدی فیله پر می شود هم در هر روز تنها ۱.۵ ساعت نور دریافت می کند، که در این صورت ماموریت فیله زمان بیشتری به درازا خواهد کشید. جایگاه اصلی فرود نزدیک به هفت ساعت از روزِ ۱۲.۴ ساعته ی دنباله دار را در آفتاب می گذراند.

واژه نامه:
ESA - Space Operations Centre - Lander Control Centre - Philae Science, Operations and Navigation Centre - lander - Comet 67P/Churyumov–Gerasimenko - Philae - Stephan Ulamec - DLR German Aerospace Center - Earth - Rosetta - ROMAP - magnetic field - MUPUS - landing gear - ellipse - ROLIS - OSIRIS - CONSERT - Site B - CIVA - APXS - solar panel - comet -

منبع: ESA

6 دیدگاه شما:

کامی

سلام
Landing Gear را معمولاً ارابۀ فرود ترجمه می کنند و به کل اهرم بندی و چرخ ها یا سازۀ تکیه گاهی زیر فضا پیما اطلاق می شود.

علی رضایی

شیوه نگارش شما و کوششتان در برگردان روان و دقیق واژه های بیگانه به فارسی شایسته تقدیر است.

علی رضایی
rezaionline.com

یک ستاره در هفت آسمان

محبت دارید جناب رضایی. سپاس

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم از تذکرتون کامی گرامی
اگر باز هم درباره ی این واژه های تخصصی ایرادی در ترجمه ها می بینید، ممنون میشم که یادآوری کنید

ناشناس

سلام
خیلی ممنون زحمت میکشی ادامه بده لذت میبریم.
چرا فیلترت کردن ؟

یک ستاره در هفت آسمان

لطف دارید دوست عزیز ناشناس
راستش کلا بلاگر (بلاگ اسپات) فیلتره.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه