یکی از بهترین مقصدها برای جستجوی زندگی فرازمینی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
فضاپیمای گالیله ی ناسا که در اواخر دهه ی ۱۹۹۰ میلادی سرگرم گشت و گذار در سامانه ی سیاره ی مشتری بود، عکس های خیره کننده ای از اروپا -ماه مشتری- گرفت و به شواهدی دست یافت که نشان می داد به احتمال بسیار در زیر سطح یخ زده ی این ماه، یک اقیانوس ژرف سرتاسری پنهان شده است.
در اینجا یک نوسازی تازه از داده های تصویری گالیله از اروپا را می بینید. این تصویر با بهره از واسنجی های تازه و بهینه شده ای درست شده که برای ساختن یک عکس رنگی تقریبا نزدیک به آنچه چشم انسان می بیند به کار می روند. بنابراین، اگر خودمان در چنین فاصله ای از اروپا باشیم باید آن را تقریبا به همین شکل و رنگ ببینیم.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
ترَک های خمیده و بلند روی اروپا نشانگر وجود آب مایع در زیر سطح آنند. این ماه بزرگ در مدار بیضی‌اش به گرد مشتری، دستخوش نیروهایی کِشندی و "کش و واکش"هایی می گردد که انرژی کافی برای مایع نگه داشتن اقیانوس زیرسطحی آن را تامین می کنند.
وسوسه انگیزتر اینست که این فرآیند شاید حتی بتواند بدون وجود نور آفتاب هم انرژی کافی برای پشتیبانی از زندگی را فراهم سازد، چیزی که اروپا را به یکی از بهترین جاها برای جستجوی زندگی فرازمینی تبدیل کرده است.
در یک اقیانوس ژرف و تیره ی زیرسطحی چه نوع زندگی‌ای می تواند جوانه بزند؟ در پاسخ به این پرسش، می توان از "میگوهای سختی‌دوست" بسیار ریز خود سیاره ی زمین نام برد که در دو نقطه، در ژرفای ۲۳۰۰ متری و ۴۹۰۰ متری زیر دریا یافته شده اند. این میگوها را در تصویر دوم می بینید.


واژه نامه:
Jovian system - Galileo spacecraft - Europa - moon - liquid water - tidal flexing - Earth - planet - shrimp

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

رحمان توکلی

باسلام.به نطر شما چرا ناسا و اسا کاوشگرهایی برای کشف وجود حیات در ماه هایی که امکان وجود حیات در آنها وجود داره اعزام نمیکنه. ؟ آیا بهتر نبود به جای اعزام فضاپیمای افق های نو به پلوتو که دست آورد آن زیاد هم بدرد دانشمندان نخواهد خورد .یک کاوش گر به اروپا یا انسلادوس فرستاده میشد؟ . همه ما میدانیم کشف حیات ولو ابتدایی بزرگترین کشف بشریت در علوم وتحقیقات فضایی است . چرا دانشمندان فقط به اعلام آیا . به احتمال زیاد . ممکن است بسنده میکنند. به نظر شما آیا دانشمندان ترس از این ندارند که حیاتی کشف نشود و بشریت خودش را در این جهان بی انتها تنهاحس کند ؟

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما رحمان گرامی
دلایل روشنی دارند
تصور کنید روزتا ۱۰ سال پیش راه افتاده بوده و افق های نو هم بسیار قدیمی تره، در حالی که وجود اقیانوس زیرسطحی در این ماه ها چیزیه که در همین سه چهار ساله کشف شده
ضمن این که اگه برای نمونه از اروپا بخوایم نام ببریم، اقیانوسی که زیر سطحش هست زیر یک لایه ی یخ به کلفتی بیش از ۱۰ مایل قرار داره که سوراخ کردنش نیاز به فناوری بسیار پیشرفته تری نسبت به امروز داره

ولی به طور کلی دلیل اصلی که هنوز به سراغ این ماه ها نرفتند، همینه که مدت کمیه درباره ی شرایط اون ها آگاه شدند

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه