گزارش تصویری از نخستین برخورد فیله به سطح دنباله دار

* تصاویر جالبی که در این نمای چندتکه می بینید نشان دهنده ی سفر نفس گیر کاوشگر فیله ی روزتا به هنگام نزدیک شدن به دنباله دار 67-P/چوریموف-گراسیمنکو و سپس نخستین جهش از روی آن در روز ۱۲ نوامبر ۲۰۱۴ است.
زمان نخستین برخورد ۱۵:۳۴ بوده ولی گویا در این تصویر به اشتباه، ۱۵:۴۳ نوشته شده- م
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این نمای موزاییکی از کنار هم گذاشتن عکس هایی درست شده که دوربین اوزیریس (OSIRIS) روزتا در یک بازه ی زمانی ۳۰ دقیقه ای گرفته و جریان های نخستین برخورد فیله به دنباله دار را نشان می دهد. زمان هر عکس به GMT است و در چارچوب های پیوست نوشته شده. مقایسه ای میان ناحیه ی تماس فیله با سطح در زمان کوتاهی پیش و پس از نخستین برخورد هم نشان داده شده [در نمای "پس از برخورد" که در ساعت ۱۵:۴۳ گرفته شده سه نقطه ی تیره دیده می شود که جای پاهای فیله است-م].

جایگاه نخستین برخورد- تصویر بزرگ تر
این عکس ها با دوربین زاویه-بسته ی اوزیریس فضاپیمای روزتا گرفته شده اند. در زمان گرفتن آن ها، روزتا ۱۷.۵ کیلومتر با مرکز دنباله دار، یا به طور تقریبی ۱۵.۵ کیلومتر از سطح آن فاصله داشت. هر پیکسل این عکس ها هم ارز ۲۸ سانتیمتر است و ابعاد چارچوب های بزرگنمایی شده نیز ۱۷ در ۱۷ متر است.

عکس ها از چپ به راست فیله را در حال پایین رفتن و پیش از نخستین برخورد نشان می دهند. عکسی که پس از برخورد گرفته شده -در ساعت ۱۵:۴۳ گرینویچ- تایید می کند که این کاوشگر داشته با سرعتی نزدیک به ۰.۵ متر بر ثانیه به سمت خاور حرکت می کرده؛ چنان چه در آغاز، داده ی گسیلیده از دستگاه کنسرت (CONSERT) هم همین را نشان می داد.

جایگاه پایانی فیله هنوز روشن نیست، ولی می دانیم پس از یک برخورد و جهش دیگر در ساعت ۱۷:۲۵ گرینویچ، در ساعت ۱۷:۳۲ به آن جا رسیده بوده.
ابزارهای فیله- تصویر بزرگ تر

گروه تصویربرداری امیدوارند که با پیوند داده های گوناگون دستگاه های کنسرت و اوزیریس و تصاویر دوربین ناوبری (ناوکم) فضاپیما و عکس هایی که دوربین های ROLIS و CIVAی فیله از نزدیک سطح و روی آن گرفته اند بتوانند به زودی جایگاه این کاوشگر روی دنباله دار را شناسایی کنند.

واژه نامه:
Rosetta - Philae - lander - Comet 67P/Churyumov–Gerasimenko - OSIRIS - narrow-angle - comet - CONSERT - OSIRIS - navcam - ROLIS - CIVA

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه