شراره خورشید از نگاهی دیگر

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
منطقه ی فعال خورشیدی ۲۱۹۲ یا  AR2192 بزرگ ترین گروه لکه ای بوده که در ۲۴ سال گذشته بر روی خورشید دیده شده.
این منطقه پیش از آن که در پایان ماه اکتبر، همراه با خورشید بچرخد و به سمتی از آن که رو به زمین نیست برود و از چشم ما پنهان شود، شش شراره ی بزرگ و پرانرژی رده ی X فوران کرد. شدیدترین شراره ی آن در روز ۲۴ اکتبر فوران شد که آن را در این تصویر چشمگیر و خیره کننده ی رصدخانه ی مدارگرد دینامیک خورشیدی (SDO) می بینید.
این تصویر از همگذاری رنگی نماهایی درست شده که در سه طول موج گوناگون از نور نهایت-فرابنفش ثبت شده اند: ۱۹۳ آنگستروم به رنگ آبی، ۱۷۱ آنگستروم به رنگ سفید، و ۳۰۴ آنگستروم به رنگ سرخ.
تابش ناشی از اتم های به شدت یونیده ی آهن و هلیوم در راستای خطوط میدان مغناطیسی دیده می شود که در پلاسمای داغِ فام سپهر بیرونی و تاج خورشید حلقه زده اند. زیر آن ها، شیدسپهر یا فوتوسفر خورشید را می بینیم که خنک تر از بخش های بالایی است و در نتیجه در طول موج های نهایت فرابنفش، تیره دیده می شود.
پردازش این تصویر همنهاده که وضوحی استثنایی دارد با بهره از یک الگوریتم ریاضی تازه (NAFE) انجام شده؛ در این شیوه، نوفه (نویز) و درخشش تصویر در نهایت فرابنفش به گونه ای تراز می شود که جزییات ریز تصویر به طور اعتمادپذیری افزایش می یابد.
این این گروه لکه ای را در چندین پست وبلاگ، از جمله این جا دیده بودید: * خورشید و لکه هایش در آسمان ایران.
این منطقه ی فعال اکنون با چرخش خورشید دوباره برگشته و رو به زمین قرار گرفته، ولی این بار با نام AR2209 . یکی از عکس های تازه اش را که باز هم عکاس نجومی خوب کشورمان، سجاد صیادی گرفتند اینجا می بینید:
به گفته ی خود آقای صیادی، این گروه لکه ای همانندی بسیاری با پنجه ی خرس پیدا کرده است!- منبع- تصویر بزرگ تر
واژه نامه:
Solar Dynamics Observatory - active region - AR2192 - sunspot - Earth - Sun - X-class flare - wavelengths - extreme ultraviolet - angstrom - Iron - Helium - atom - magnetic field line - plasma - chromosphere - corona - photosphere - mathematical algorithm - NAFE

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه