بوزون هیگز جهان آغازین را تهدید کرد ولی گرانش آن را نجات داد

همه ی ویژگی های جهان هستی -در واقع، حتی این حقیقت که درون کیهانی زندگی می کنیم که می توانیم کاوش و بررسی‌اش کنیم- مدیون رویدادهاییست که در آغازین ترین دَم آن روی داده بودند. کیهان شناسان بر این باورند که کیهان ما همان گونه است که به نظر می آید و این به لطف یک دوره ی سریع گسترش است که لحظه ای پس از مهبانگ رخ داد (رویداد پندام یا تورم) و نوسان های درون انرژی خلا فضا را صاف و بافت خود کیهان را نیز هموار کرد.

ولی بر پایه ی نظریه های کنونی، برهم کنش های میان بوزون پرآوازه ی هیگز و میدان پندامی (تورمی) می بایست باعث رُمبش و نابودی جهان آغازین می شد. روشن است که چنین چیزی روی نداده زیرا امروز جهان همچنان برقرار است. پس جریان چیست؟ دانشمندان اکنون یک نظریه ی تازه ارایه کرده اند: این گرانش بود که (به معنای راستین کلمه) جهان را نجات داد و برقرار نگه داشت.

برهمکنش میان خمیدگی یا انحنای فضازمان (که بیشتر با نام گرانش شناخته می شود) و میدان هیگز هیچگاه به درستی درک نشده. ولی حل این مساله ی ظاهری درباره ی وجود داشتنِ جهان هستی بهانه ی خوبی برای برخی پژوهش ها به ما می دهد. در پژوهشنامه ای که به تازگی در نشریه ی فیزیکال ریویو لترز منتشر شده، پژوهشگرانی از دانشگاه کپنهاگ، دانشگاه هلسینکی، و امپریال کالج لندن نشان داده اند که حتی یک برهم کنش کوچک میان گرانش و هیگز می توانسته برای جلوگیری از رمبش کیهانِ نوزاد بسنده باشد.

این پژوهشگران معادله های هیگز را به گونه ای ویرایش کردند که اثر گرانش پدید آمده توسط انرژی های مقیاس فرابنفش را هم در بر بگیرد. این ویرایش باعث پایا شدن و ثبات خلا پندامی در همه ی انرژی ها به جز یک طیف محدود شد و به فرآیند گسترش اجازه داد تا ادامه یابد و جهان هستی به شکل که امروز می بینیم پدید آید... بدون آن که نیاز به فیزیکی تازه و فراتر از مدل استاندارد باشد.

این نظریه ی تازه بر پایه ی شواهد جنجالی پندام است که در اوایل تابستان امسال توسط (بایسپ ۲) BICEP2 اعلام شد، بنابراین کاربرد واقعیش بستگی به این خواهد داشت که شواهد بایسپ ۲ درست باشند یا نباشند. تا آن زمان، پژوهشگران امیدوارند با بررسی های دیداری بیشتر درباره ی امواج گرانشی و پژوهش های ژرف تر روی پس زمینه ی ریزموج کیهانی، از نظریه ی خود پشتیبانی کنند.

در این برهه، برهم کنش هیگز-گرانش یک پنداشت آزمون پذیر نیست زیرا گراویتون (ذره ای که همه ی کنش ها و برهمکنش های گرانش را بر عهده دارد) خودش هنوز یافته نشده. ولی این نظریه ی تازه هر چند که به کلی بر پایه ی ریاضیات است، یک راه حل برازنده و کارآمد برای این معمای احتمالی ارایه می کند که "اصولا هستی ما از چیست".

در همین زمینه: * نشانه گسترش انفجاری کیهان پس از مهبانگ را یافتیم! حالا‌ چه؟

واژه نامه:
inflation - Big Bang - vacuum energy - Higgs boson - inflationary field - gravity - spacetime - Higgs field - Physical Review Letters - Standard Model - BICEP2 - gravitational wave - cosmic microwave background - graviton -

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه