همه سیاره‌های منظومه خورشیدی را می توان بین زمین و ماه جای داد

* می‌دانستید همه‌ی سیاره‌های سامانه‌ی خورشیدی را می‌شود در فاصله‌ی میانگین بین زمین و ماه جا داد به گونه‌ای که این فضا را کامل پر کنند؟
این ادعای جالب که ما هم تاکنون آن را نشنیده بودیم، نخست با ارایه‌ی تصویر بالا در تارنمای ردیت مطرح شد و از همین رو بر آن شدیم تا آن را از نظر ریاضی بسنجیم. برای این کار از داده‌های درون Solar System Fact Sheets ناسا کمک گرفتیم که اندکی با داده‌های پیوند ردیت تفاوت داشت ولی به اندازه‌ی کافی به آن نزدیک بود تا سنجشی معتبر انجام شود.

قطر میانگین سیاره‌ها به کیلومتر:
تیر (عطارد): ۴,۸۷۹
ناهید: ۱۲,۱۰۴
بهرام (مریخ): ۶,۷۷۱
مشتری: ۱۳۹,۸۲۲
کیوان (زحل): ۱۱۶,۴۶۴
اورانوس: ۵۰,۷۲۴
نپتون: ۴۹,۲۴۴
جمع کل: ۳۸۰,۰۰۸

میانگین فاصله‌ی زمین تا ماه برابر با ۳۸۴,۴۰۰ کیلومتر است، پس ۴,۳۹۲ کیلومتر زیاد می‌آید.

حالا با این فاصله‌ی افزوده چکار کنیم؟ روشن است که می‌توانیم پلوتو با قطر حدود ۲,۳۰۰ کیلومتر را در آن جا دهیم [پلوتو یک سیاره‌ی کوتوله است-م]. می‌ماند ۲,۰۹۲ کیلومتر دیگر که آن را هم می‌شود با یک سیاره‌ی کوتوله‌ی دیگر پر کرد (البته نه اریس، زیرا قطرش حدود ۲,۳۹۷ کیلومتر است که بزرگ‌تر از این جای خالیست).

موتور محاسباتی ولفرم-آلفا می‌تواند به طور خودکار برای شما این برآورد را انجام دهد: قطر کل سیاره‌ها. هر چند که در این برآورد، زمین هم در نظر گرفته شده.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
infographic - Reddit - planet - Solar System - Earth - Moon - NASA - Solar System Fact Sheets - Diameter - Mercury - Venus - Mars - Jupiter - Saturn - Uranus - Neptune - Pluto - dwarf planet - Eris - Wolfram-Alpha -

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه