گوشی تلفن خود را به یک آشکارساز پرتوهای کیهانی تبدیل کنید

* آیا یک تلفن اندروید در جیبتان دارید؟ اگر آری، بدانید که با تغییراتی کوچک می توانید به فیزیکدانان در کاوش های بیشتر درباره ی سرشت رازگونه ی پرتوهای کیهانی کمک کنید.
برداشت هنری از برخورد پرتوهای کیهانی به جو زمین
نخست دو برنامه ی کاربردی (اپلیکیشن) را دریافت کنید: data logger و DECO (برنامه ی اصلی همان DECO است). سپس دوربین تلفنتان را با نوار چسب برق بپوشانید. اکنون آن را روشن کرده و در جایی ثابت قرار دهید، به گونه ای که صفحه ی نمایشگرش رو به بالا باشد. اگر یک "رخداد" ذره ای روی دهد، اطلاعاتی به یک پایگاه داده ی مرکزی فرستاده خواهد شد. این برنامه اکنون تنها بر روی اندروید OS اجرا می شود و برای iOS هم تا سال ۲۰۱۵ آماده خواهد شد. اگر مشکل یا پیشنهادی داشتید، با این و یا این ایمیل تماس بگیرید.

این پروژه که به نام رصدخانه ی الکترونیکی پراکنده ی پرتوهای کیهانی یا DECO خوانده شده، بر آنست تا ذرات ثانویه ای به نام میون ها را که به هنگام برخورد پرتوهای کیهانی با جو زمین گسیلیده می شوند ثبت نماید. دانشمندان بر این باورند که پرتوهای کیهانی -ذراتی پرانرژی که از فراسوی سامانه ی خوررشیدی می آیند- ریشه در سیاهچاله ها و ابرنواخترها دارند، ولی بررسی های بیشتری در این باره نیازست.

نمایی از یک اپلیکیشن اندروید که در دانشگاه
ویسکانسین-مدیسون طراحی شده و هدفش ثبت
پرتوهای کیهانیست.
پژوهشگران مرکز اخترفیزیک ذرات آیس کیوب یا WIPAC، که رهبری آن ها را جاستین وندنبروک به عهده دارد، یادآوری می کنند که چیزهای بسیاری درباره ی پرتوهای کیهانی هست که فیزیکدانان را سردرگم ساخته. مسیر این پرتوها در فضا با گذر آن ها از درون میدان های مغناطیسی تغییر می کند و این جستجو برای دیگر رویدادهای اخترشناختی را دشوار می سازد. اینجاست که پژوهشگران امیدوارند بررسی تلفنی سودمند باشد.

به نوشته ی دانشگاه ویسکانسین-مدیسون: «تلفن های هوشمند از تراشه های سیلیکونی بهره می برند که کارشان بر پایه ی پدیده ی فتوالکتریک است، پدیده ای که در آن، ذرات نور (فوتون ها) با برخورد به سطحی سیلیکونی یک بار الکتریکی آزاد می کنند.»

«همین پدیده در مورد میون ها هم رخ می دهد. زمانی که یک میون به نیمه رسانای زیر دوربین یک تلفن هوشمند می خورد، یک بار الکتریکی آزاد کرده و نشانه ای پیکسلی پدید می آورد که می توان آن را ثبت، ذخیره، و بررسی و آنالیز کرد.»

برای آشنایی بیشتر با جزییات راه اندازی و شیوه ی کار این برنامه، با این برگه مشورت کنید (مطلب دوم). همچنین می توانید یکراست به صفحه ی خود این برنامه در تارنمای دانشگاه ویسکانسین-مدیسون بروید.

واژه نامه:
android - cosmic rays - solar system - data logger - app - Distributed Electronic Cosmic-ray Observatory - DECO - muon - duct tape - Earth - black hole - supernova - Wisconsin IceCube Particle Astrophysics Center - WIPAC - Justin Vandenbroucke - magnetic field - silicon - chip - photoelectric - photon - University of Wisconsin-Madison - semiconductor - smartphone - electric charge

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه