سحابی "صدف"

این تصویر در دو اندازه: بزرگ- بزرگ تر
در این تصویر که توسط دوربین سیاره ایِ میدان گسترده ی شماره ۲ی تلسکوپ هابل گرفته شده، NGC ۱۵۰۱ را می‌بینیم، یک سحابی سیاره ای پیچیده در صورت فلکی پهناور ولی کم نورِ شترگاوپلنگ (زرافه).

NGC ۱۵۰۱ که در سال ۱۷۸۷ توسط ویلیام هرشل یافته شد، یک سحابی سیاره ای (سیاره نما) است که تنها حدود ۵۰۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد. اخترشناسان با شبیه سازی ساختار سه بعدی این سحابی دریافته اند یک ابر است که به شکل بیضی‌گون نامنظم در آمده و درونش پر از مناطق توده ای و حبابی است. این سحابی یک ستاره ی مرکزی درخشان دارد که آن را به سادگی می توان در تصویر دید که دارد از درون ابرِ سحابی به روشنی می درخشد، مانند مرواریدی درخشان غنوده در صدفی تابناک؛ و همین الهام بخش نام این سحابی بوده: سحابی صدف.

ستاره ی مرکزی NGC ۱۵۰۱ مدت ها پیش پوسته ی بیرونی‌اش را پس زده، ولی همچنان بسیار داغ و درخشان است، گرچه دیدنش از پشت تلسکوپ های معمولی بسیار دشوار است. این ستاره بارها مورد بررسی اخترشناسان قرار گرفته که دلیلش، یک ویژگی بسیار شگرف آنست: به نظر می رسد این ستاره در حال تپش است، و نورش در بازه ی زمانی میانگین نیم ساعت، به گونه ی چشمگیری تغییر می کند. ستارگان متغیر پدیده های نامعمولی نیستند ولی این که در دل یک سحابی سیاره ای جای داشته باشند چیز نامعمولی است.

شایان گفتن است که رنگ های این تصویر قراردادی‌اند. 

واژه نامه:
Hubble - Wide Field Planetary Camera 2 - NGC 1501 - planetary nebula - constellation of Camelopardalis - Giraffe - William Herschel - ellipsoid - star - nebula - pearl - Oyster Nebula - variable star -

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه