کهکشانی همسان با کهکشان راه شیری خودمان

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
کهکشان مارپیچی بزرگ و زیبای NGC ۷۳۳۱ اغلب به عنوان همسان راه شیری خودمان معرفی می شود. این کهکشان که با حدود ۵۰ میلیون سال نوری فاصله، در صورت فلکی شمالی اسب بزرگ (اسب بالدار، فرس اعظم) جای دارد، نخست یک سحابی مارپیچی تشخیص داده شده بود و در حقیقت یکی از کهکشان های پرنوریست که در فهرست پرآوازه ی سده ی ۱۸ شارل مسیه گنجانده "نشده" است.
از آنجا که صفحه ی این کهکشان نسبت به خط دید ما کج است، نوردهی های درازمدت تلسکوپی اغلب به ثبت تصویری از آن می انجامد که حس ژرفا و عمق بسیار نیرومندی در بیننده بر می انگیزد. در این تصویر واضح که با یک تلسکوپ کوچک گرفته شده، به دلیل وجود کهکشان هایی که فراسوی این جزیره ی باشکوه کیهانی قرار گرفته اند، این پدیده بیشتر احساس می شود.
پرنورترین کهکشان های پس زمینه حدود یک دهم اندازه ی ظاهری NGC ۷۳۳۱ را دارند و از همین رو تقریبا ده برابر دورتر از آن جای گرفته اند و نزدیک دیده شدن آن ها به NGC ۷۳۳۱ در آسمان، کاملا اتفاقی است.
این عکس از لابلای ابرهای گرد و خاکی که بر فراز صفحه ی کهکشان راه شیری شناورند گرفته شده و گروه کهکشانی که در آن دیده می شود به نام گروه زبان آهوی کوهی (Deer Lick Group) نیز شناخته می شود.

واژه نامه:
spiral galaxy - NGC 7331 - Milky Way - constellation Pegasus - spiral nebula - Charles Messier - galaxy - island universe - plane - Deer Lick Group

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

روشینا

مطالب اموزنده وزیبایی داره

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه