بلورهای به جا مانده از دریاچه روی سیاره سرخ

این عکس را در این مطلب هم دیده بودید ولی با توضیح کوتاه تر: * خودروی کنجکاوی بر بستر یک دریاچه باستانی فرود آمده

این تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
این نمای بسیار نزدیک یک تصویر موزاییکی است که خودروی کنجکاوی ناسا با دوربین تصویرگر لنز دستی خود (ماهلی، MAHLI) گرفته و سطحی به اندازه ی تنها ۵ سانتی متر را نشان می دهد.
چیزهایی که در تصویر دیده می شوند به نظر می رسد بلورهای دراز و کشیده ای هستند که در اثر فرآیند ته نشینی یا بارندگی (Precipitation) کانی های محلول در آب شکل گرفته اند، پدیده ای که احتمالا در پی تبخیر دریاچه یا رود باستانی روی سطح بهرام (مریخ) رخ داده بوده.
این سنگ هدف که کنجکاوی با ابزار گردگیرش خاک را از روی آن پاک کرده و با دیودهای نوارفشان (LED) سفید روشن کرده، موهاوی نام دارد و بر روی برونزَد پینک کلیفز در پارامپ هیلز در دامنه ی کوه شارپ یافته شده است.
عکس های دوربین ماهلی که با همگذاری آن ها این عکس درست شده، در ۸۰۹مین سولِ کار کنجکاوی گرفته شده اند؛ به زبان زمینی، روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۴.
البته در تصویر پیوست هم سکه ی یک سنتی سال ۱۹۰۹، مربوط به صدمین زادروز آبراهام لینکلن و نخستین سال ضرب سکه هایی با نقش وی را می بینید که برای واسنجی (کالیبریزاسون) دوربین ماهلی کنجکاوی به کار می رود و اینجا برای مقایسه ی اندازه ی تصویر نشان داده شده. چنان چه می بینید، خود این سکه هم با خاک سیاره ی سرخ پوشیده شده است.

واژه نامه:
Mars Hand Lens Imager - MAHLI - Curiosity rover - crystal - precipitation - LED - Mojave - Pink Cliffs - outcrop - Pahrump Hills - Mount Sharp - sol - planet - Earth - Lincoln Cent - Mars - penny - calibration

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه