دنباله دار لاوجوی بر فراز کوه های ایتالیا

ستاره شناسان آماتور در نیمکره ی شمالی دیده شدن یک توده ی کرکی سبزفام در آسمان نیمه شبان را گزارش می دهند. این توده چیزی نیست به جز دنباله دار لاوجوی (C/2014 Q2) که اینجا تصویری از آن را بر فراز کوه های دولومیت ایتالیا و در شب ۲۶ دسامبر می بینید.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
عکاس تصویر، جورجیا هافر در شمال ایتالیا می گوید: «من برای گرفتن این عکس از تلسکوپ استفاده نکردم. تنها چیزی که نیاز داشتم دوربین نیکون دیجیتالم بود. تصویر آسمان از همگذاری ۱۰ نوردهی با نوردهی های ۳ ثانیه ای (روی هم ۳۰ ثانیه) درست شده و چشم انداز پیش زمینه هم دستاورد یک نوردهی ۱۸۰ ثانیه ای است.»

این دنباله دار که شب به شب درخشان تر می شود، هفته ها در حال پیمودن آسمان نیمکره ی جنوبی بود و به هدفی محبوب برای عکاسان نجومی استرالیا، نیوزلند، و آمریکای جنوبی تبدیل شده بود، ولی اکنون از استوای آسمانی گذشته و شمالی ها هم می توانند آن را ببینند.

عکس جان چامک از دنباله دار لاوجوی
اندازه ی بزرگ تر
جان چامک از یلو اسپرینگز اوهایو می گوید: «من دنباله دار لاوجوی را پریشب دیدم. قدر روشنایی آن ۵.۵ بود و به هنگام نیمه شب ۱۳ درجه بالای افق جنوبی دیده می شد. این دنباله دار را در آسمان های آلوده به نور با چشم نامسلح به سختی، آن هم با دید کج می توان دید ولی از پشت دوربین های دوچشمی به خوبی دیده می شود.» 

خود چامک با یک نوردهی ۱۰ دقیقه ای از پشت تلسکوپ ۱۶ اینچی خانگی‌اش، نه تنها هسته ی سبزفام این دنباله دار، بلکه رشته های ظریف دم شاخه شاخه اش را هم آشکار کرد. عکسی که وی گرفته را اینجا می بینید:

در همین زمینه: * دنباله دار سبزفام لاوجوی 

واژه نامه:
northern hemisphere - Comet Lovejoy - C/2014 Q2 - Dolomite mountains - Nikon - Giorgia Hofer - astrophotographer - celestial equator - John Chumack - unaided eye - binoculars - nucleus - tail

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه