دو کهکشان بر دوش یک نهنگ

این تصویر در اندازه ی کمی بزرگ تر
در بالا، سمت راست این نمای روشن کیهانی، کهکشان بزرگ مارپیچی NGC ۱۰۵۵ را می بینید و در پایین، سمت چپ هم کهکشان مارپیچی مسیه ۷۷، هر دو در صورت فلکی آبزی نهنگ (به عربی: قیطس).
چهره ی غبارآلود NGC ۱۰۵۵ که ما آن را تقریبا از لبه و همچون نواری باریک می بینیم، تضاد زیبایی را با چهره ی ام۷۷ که از روبرو دیده می شود و هسته ی درخشان و بازوان مارپیچی اش به خوبی آشکارند ساخته است. [ام۷۷ را اینجا هم دیده بودید: * جزیره ای باشکوه بر دوش نهنگ کیهانی]
هر دوی این کهکشان ها پهنایشان بیش از ۱۰۰ هزار سال نوری است و از اعضای برجسته ی یک گروه کهکشانی کوچکی هستند که در فاصله ی ۶۰ میلیون سال نوری از زمین جای دارد. با چنین فاصله ای، ام۷۷ یکی از دورترین اجرام در کاتالوگ شارل مسیه است و دوری‌اش از جزیره ی کیهانی NGC ۱۰۵۵ نیز به دستکم ۵۰۰ هزار سال نوری می رسد.
اندازه ی زاویه ای این میدان دید تقریبا به اندازه ی پهنای زاویه ای قرص کامل ماه در آسمان است. در پیش زمینه ی تصویر می توان چند ستاره ی رنگارنگ کهکشان خودمان (با تیزی های پراش) را دید و در پس زمینه هم چند کهکشان دورتر به چشم می خورد.

واژه نامه:
spiral galaxy - NGC 1055 - constellation Cetus - edge-on - M77 - nucleus - spiral arm - Charles Messie - island universe - full Moon

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه