نمای ترسناک یک پرتگاه روی دنباله دار فضاپیمای روزتا

* هیچ یک از عکس های فضایی تاکنون چنین هیبتی نداشته اند.

استوارت اتکینسون، جادوگر پردازش تصاویر، یکی از فریبنده ترین نماهایی که تاکنون از دنباله دار 67-P/چوریموف-گراسیمنکو گرفته شده را بزرگنمایی کرد تا پادسانی (کنتراست) میان تاریک و روشن ها، صافی و ناهمواری ها، خطوط مرزی و دیواره هایی که به گونه ای ترسناک عمودی هستند را آشکار نماید.

پرتگاه های 67-P/چوریموف-گراسیمنکو: یک بریده ی پرداخته
و بهینه سازی شده از یکی از تصاویر دوربین ناوبری فضاپیمای
روزتا. تصویر بزرگ تر
بلندی دیواره ای که در تصویر می بینید به حدود یک کیلومتر می رسد، ولی به دلیل گرانش سطحی اندک دنباله دار CG (سی جی)، اگر یک انسان از بالای آن به پایین بپرد احتمالا آسیبی نخواهد دید. سطح زیر پای دیواره سطحی نسبتا هموار است که در برخی جاهاش چند تخته سنگ  به بزرگی ۲۰ متردیده می شود.

تصویر اصلی که آن را پایین مطلب می بینید، یک تصویر چهار تکه است که از پیوند عکس های گرفته شده توسط دوربین ناوبری فضاپیمای روزتا درست شده. روزتا این نماها را در روز ۱۰ دسامبر از فاصله ی ۲۰.۱ کیلومتری مرکز دنباله دار سی جی گرفته بود.

وضوح این تصویر ۱.۷۱ متر در هر پیکسل، و پهنای هر یک از نماهای ۱۰۲۴ در ۱۰۲۴ که آن را ساخته اند هم ۱.۷۵ کیلومتر است. اندکی از کناره های این تصویر موزاییکی بریده شده به گونه ای که پهنای ۲.۹ در ۲.۶ کیلومتر را نشان می دهد.

داده های فضاپیمای روزتا نشان می دهد که نسبت دوتریوم موجود در یخ های دنباله دار سی جی تفاوت چشمگیری با این نسبت در آب های اقیانوس های زمین دارد - و احتمالا خاستگاه آب های آن با خاستگاه آب های زمین یکی نیست. برنامه ی فضاپیمای روزتا اینست که تا اوت ۲۰۱۵، یعنی زمانی که دنباله دار سی جی به نزدیک ترین فاصله از خورشید می رسد آن را همراهی کند. 

برای آگاهی بیشتر درباره ی این تصویر می توانید به وبلاگ روزتا سر بزنید. شاهکارهای دیگری از استوارت را هم می توانید در توییتر و تارنمای وی (Cumbrian Sky) ببینید.
یک موزاییک چهارتکه که دوربین ناوکم روزتا در روز ۱۰ دسامبر از فاصله ی ۲۰.۱ کیلومتری از دنباله دار ۶۷پی گرفت. تصویر بزرگ تر
واژه نامه:
Stuart Atkinson - Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko - contrast - cliff - Rosetta - navigation camera - Cumbrian Sky - navcam

2 دیدگاه شما:

Shahryar Sh

البته با درنظرگرفتن جاذبه بسیار ضعیف دنباله دار، پرتگاه معنادار نمی شود.

یک ستاره در هفت آسمان

حق با شماست. میشه "دیواره" هم بهش گفت، ولی در هر حال همون پرتگاه هم نمی توشنه غلط باشه

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه