سحابی کله اسبی در نور فروسرخ "غیب می شود"

* در تصویر تازه ی ناسا، یکی از شناخته شده ترین سحابی های آسمان شب به نام سحابی کله اسبی، تقریبا به طور کامل محو و ناپدید شده است.

در عکس تازه ای که تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا گرفته، سحابی سایه افکن کله اسبی شکل آشنا و نمایان خود را از دست داده زیرا طول موجی از نور فروسرخ که برای گرفتن عکس به کار رفته، به درون غبار کیهانی نفوذ کرده و آن را شفاف کرده است [اگر نفوذ نمی کرد، درون و پشت توده ی غبار دیده نمی شد و در نتیجه توده ی غبار تنها مانند یک توده ی تیره و سیاه در عکس ثبت می شد، همان گونه که در عکس های نورِ دیدنی دیده می شود- م].
این تصویر در دو اندازه ی دیگر: بزرگ- بزرگ تر
چیزی که به این سحابی شکل سر یک اسب را داده گرد و غبار کیهانی است که برای نور دیدنی (مریی) مات است و در برابر پس زمینه ی روشن پشتش به حالت ضدنور و تمام تیره در می آید. با شفاف شدن این غبار، تنها یک "کمان نازک و کم پشت" از این ساختار پرآوازه ی کیهانی به جا می ماند. [ببینید: * شاهکار هابل را از چشم اندازی گسترده تر ببینید]

سحابی کله اسبی تنها یک ساختار کوچک در مجموعه ابر مولکولی شکارچی (جبار، شکارچی) است. آنچه در مرکز این تصویر، زیر سحابی کله اسبی می بینید سحابی درخشان شعله (NGC ۲۰۲۴) است که خودش هم یکی از اعضای خانواده ی بزرگ شکارچی به شمار می آید. توده ی برافروخته و کوچک تری که میان سحابی شعله و کله اسبی است نیز NGC ۲۰۲۳ نام دارد. فاصله ی همه ی این ها از زمین حدود ۱۲۰۰ سال نوریست.

حفره های سحابی شعله و NGC ۲۰۲۳ از پس زده شدن غبار توسط پرتوهای پرانرژی ستارگان بزرگ و نوزاد درونشان پدید آمده اند. این دو حفره را با رگه ای از غبار درخشان می توان در تصویر شناسایی کرد. سحابی شعله ستاره ی نطاق (زتا شکارچی) را در کنار خود دارد، خاوری ترین ستاره ی کمربند شکارچی که اینجا مانند یک نقطه ی درخشان آبی نزدیک بالای سحابی به چشم می خورد.

در این تصویر فروسرخ اسپیتزر، رنگ آبی نماینده ی نور با طول موج ۳.۶ میکرون است و فیروزه ای (آبی-سبز) نماینده‌ی ۴.۵ میکرون، که هر دو عمدتا از ستارگان داغ تابیده اند. رنگ سبز طول موج ۸ میکرون را نشان می دهد و سرخ هم نمایانگر نور ۲۴ میکرون است. اجرام به نسبت خنک تر مانند غبار سحابی ها با رنگ های سبز و سرخ به نمایش در آمده اند.

برخی از ناحیه ها در بالا و پایین تصویر که فراتر از دید اسپیتزر بوده اند با بهره از داده های کاوشگر پیمایشی میدان گسترده ی ناسا (وایز، WISE) که او هم آسمان را در طول موج های فروسرخ می کاود به تصویر افزوده شده اند. تصویری که در پیوست عکس دوم می بینید یکی از عکس های تلسکوپ وی‌ال‌تی در رصدخانه ی جنوبی اروپاست و سحابی کله اسبی را در نور دیدنی (مریی) نشان می دهد.

نام رسمی سحابی کله اسبی "بارنارد ۳۳" یا B۳۳ است. این سحابی نخستین بار در سال ۱۸۸۸ توسط ستاره شناس اسکاتلندی، ویلیامینا فلمینگ در صفحه های عکاسی رصدخانه ی کالج هاروارد دیده و شناسایی شد.
در این عکس سحابی کله اسبی در یک چارچوب نشان داده شده. در تصویر پیوست هم عکسی که در نور دیدنی از
آن گرفته شده را می بینید. اندازه ی بزرگ تر
horse - NASA - Spitzer Space Telescope - Horsehead nebula - infrared - silhouette - nebula - Orion Molecular Cloud Complex - Flame nebula - NGC 2024 - NGC 2023 - star - Alnitak - Orion's belt - wavelength - Wide-field Infrared Survey Explorer - WISE - European Southern Observatory - Very Large Telescope - Barnard 33 - B33 - Harvard College Observatory

منبع: Space.com و nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه