فضاپیمای داون تصویر تازه تری از مقصدش، سیاره کوتوله سرس فرستاد

* فضاپیمای داون (سپیده دم، Dawn) ناسا همچنان دارد به سرس نزدیک تر می شود و اکنون در تصاویر تازه اش، این سیاره ی کوتوله پهنایی به اندازه ی ۲۷ پیکسل یافته است، یعنی حدود سه برابر بهتر از عکس هایی که در آغاز ماه دسامبر برای واسنجی (کالیبریزاسیون) دوربین هایش گرفته بود. [یکی از آن عکس ها را اینجا دیدید: * تازه ترین عکسی که فضاپیمای داون از مقصدش -سیاره کوتوله سرس- گرفته]
فضاپیمای داون در ۱۳ ژانویه ی ۲۰۱۵، زمانی که ۳۸۳۰۰۰ کیلومتر از سرس فاصله داشت به مدت یک ساعت به رصد آن پرداخت و کمی بیش
از نصف سطح آن را با وضوح ۲۷ پیکسل رصد کرد. در این تصویر پویانمایی (GIF) که از پیوند ۲۰ نما درست شده، ساحتارهای ساختارهای تیره و روشنی روی سطح سرس به چشم می‌خورد. اندازه‌ی بزرگ‌تر ولی با همین شمار پیکسل
این تصویرِ پرداخته (پردازش شده) که در روز
۱۳ ژانویه ی ۲۰۱۵ گرفته شده، سرس را از
چشم فضاپیمای داون نشان می دهد. در عکس
نشانه هایی از دهانه های روی سطح سری هم
به چشم می خورد. دوربین تنظیم شونده ی داون
این عکس را از فاصله ی ۳۸۳ هزار کیلومتری
سرس گرفت.
این عکس های تازه نخستین دسته از رشته عکس هایی هستند که به هدف ناوبری فضاپیمای داون در هنگام نزدیک شدن به سرس گرفته می شوند.

در چند هفته ی آینده، عکس های داون از این سیاره ی کوتوله با روندی فزاینده بهتر و بهتر خواهند شد تا در ۶ مارس که دیگر این فضاپیما در مدار آن جای خواهد گرفت. پس از آن، فضاپیما در مدت ۱۶ ماهی که به بررسی این سیاره ی کوتوله خواهد پرداخت با گردشی مارپیچ وار باز هم به سطح سرس نزدیک تر خواهد شد و کیفیت عکس هایش باز هم بهتر خواهد شد.

مارک ریمن، سرمهندس و مدیر ماموریت داون در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می گوید: «ما چیزهای بسیاری درباره ی سامانه ی خورشیدی می دانیم ولی دانسته هایمان از سیاره ی کوتوله ی سرس بسیار اندک است. اکنون داون آماده است تا این را تغییر دهد.»

بهترین عکس هایی که تاکنون از سرس گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی هابل در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ بوده. این تازه ترین عکس های داون که در ۱۳ ژانویه ی ۲۰۱۵ گرفته شده اند وضوحشان به حدود ۸۰ درصد وضوح هابل می رسد و کاملا به روشنی آن نیستند. ولی در فرصت بعدی تصویربرداری یعنی در پایان ژانویه، کیفیت عکس های داون از عکس های هابل پیشی خواهند گرفت.
این یک تصویر خام است که در ۱۳ ژانویه ی
۲۰۱۵ گرفته شده و سیاره ی کوتوله ی سرس
را از چشم فضاپیمای داون که دارد به آن نزدیک
می شود نشان می دهد. دوربین تنظیم شونده ی
داون این عکس را از فاصله ی ۳۸۳ هزار
کیلومتری سرس گرفت.

آندریاس ناتوز، سربازرس گروه دوربین تنظیم شونده ی فضاپیما در بنیاد علمی ماکس پلانک برای پژوهش سامانه ی خورشیدی در گوتینگن آلمان می گوید: «اکنون، این [تازه ترین] عکس ها نخستین نشانه ها از ساختارهایی مانند دهانه را روی سرس به ما می نمایانند.»

سرس بزرگ ترین جرم در کمربند اصلی سیارک هاست که میان بهرام (مریخ) و مشتری جای دارد. میانگین قطر آن ۹۵۰ کیلومتر است و گمان می رود مقدار فراوانی یخ در خود داشته باشد. به پنداشت برخی از دانشمندان، شاید یک اقیانوس هم در زیر سطح آن پنهان شده باشد.

اگر داون به سرس برسد، نخستین فضاپیمایی نام خواهد گرفت که تاکنون با یک سیاره ی کوتوله دیدار کرده است.

کریس راسل، سربازرس ماموریت داون در دانشگاه لوس آنجلس کالیفرنیا می گوید: «دانشمندان گروه از این که خواهند توانست سطح سرس را با جزییاتی پیشتر دیده نشده ببینند و بیازمایند بسیار هیجان زده اند. ما چشم به راه شگفتی هایی هستیم که این دنیای رازآمیز می تواند برایمان به ارمغان بیاورد.»
بزرگنمایی از تصویر خامی که در ۱۳ ژانویه ی
۲۰۱۵ گرفته شد و سیاره ی کوتوله ی سرس را
از چشم فضاپیمای داون که در حال نزدیک شدن
به آن است نشان می دهد. ساختارهای سطح سرس
کم کم دارند آشکار می‌شوند. دوربین تنظیم شونده‌ی
فضاپیمای داون  این عکس را از فاصله ی ۳۸۳
هزار کیلومتری سرس گرفت.

فضاپیمای داون  پیش از این بیش از ۳۰ هزار تصویر و داده های فراوان درباره ی وستا، دومین جرم بزرگ کمربند سیارک ها با قطر ۵۲۵ کیلومتر به زمین فرستاده. داون از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ در مدار وستا بود و به گرد آن می چرخید. داون به لطف سامانه ی پیشرانه ی یونی‌اش نخستین فضاپیماییست که تاکنون به هدف گردش به دور دو جرم در ژرفای فضا راهی شده است. 

*********************************************

آنچه درباره ی سیارک وستا و فضاپیمای داون در این وبلاگ خوانده بودید (پیوندها به ترتیب زمان هستند):


واژه نامه:
Dawn - dwarf planet - Ceres - calibration - star - framing camera - Hubble Space Telescope - Vesta - protoplanet - Earth - sun - main asteroid belt

منبع: nasa

2 دیدگاه شما:

مهرداد

سلام
مرسی از اینکه وقت میذارید و این مطالب رو منتشر می کنید خواستم خدمتتون عرض کنم این اشتباه تایپی که پیش اومده رو اصلاح کنید از جهت اینکه در سرچ گوگل و برچسبها در آینده مشکل پیش نیاد برای کسانی که مطالب رو سرچ میکنن down به dawn بشه

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم از یادآوریتون
ممنون میشم باز هم اگه اشتباهی دیدید بهم خبر بدید تا درستش کنم

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه