سحابی حباب صابون

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این سحابی زیبا، دوست داشتنی و متقارن که در پهنه ی پرستاره ی صورت فلکی ماکیان شناورست همین چند سال پیش یافته شده و هنوز در برخی از کاتالوگ های اخترشناسی هم نامی از آن به ثبت نرسیده.
در واقع یک ستاره شناس آماتور به نام دیو یوراسویچ در ۶ ژوییه ی ۲۰۰۸ با بررسی عکس هایی که از چند منطقه ی صورت فلکی ماکیان که سحابی هلال (NGC ۶۸۸۸) را هم در بر داشتند گرفته بود این جرم را یافت. وی آن را به عنوان یک سحابی شناسایی کرد و سپس به اتحادیه ی بین المللی اخترشناسان (IAU) خبر داد.
۱۱ روز بیشتر نگذشته بود که شخص دیگری به نام مل هلم با بهره از رصدخانه های راه دور سیرا به طور جداگانه این جرم را یافت و به کمک کیت کواتروچی آن را به تصویر کشید. این دو نفر هم سپس وجود این جرم را به عنوان یک سحابی ناشناخته ی احتمالی به IAU گزارش دادند.
این سحابی که در سمت چپ تصویر بالا دیده می شود اکنون به نام سحابی حباب صابون شناخته شده است. 
ولی این سحابی نویافته از چه گونه ایست؟ به احتمال بسیار یک سحابی سیاره ای (سیاره نما) است، واپسین گام در روند زندگی یک ستاره ی خورشیدسان.

یک ستاره در هفت آسمان: * این سحابی از نظر ریشه و ساختار به کلی با "سحابی حباب" تفاوت دارد.

واژه نامه:
constellation Cygnus - nebula - Dave Jurasevich - Crescent Nebula - NGC 6888 - International Astronomical Union - Mel Helm - Sierra Remote Observatories - Keith Quattrocchi - IAU - Soap Bubble Nebula - planetary nebula - sun-like star

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه