تلسکوپ هابل شاهکارش را تکرار کرد

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این یکی دیگر از شاهکارهاییست که تنها از تلسکوپ هابل می توان انتظارش را داشت.
تلسکوپ فضایی هابل که در سال ۱۹۹۰ راهی مدار پایین زمین شد تا از آن جا به کاوش جهان هستی بپردازد، برای بزرگداشت بیست و پنجمین سال زندگیش دوربین های خود را به کار گرفت تا با پرآوازه ترین چشم انداز خود دیداری تازه کند.
دستاورد این دیدار دوباره را اینجا می بینید؛ نمایی گسترده تر و باکیفیت تر از منطقه ای که به نام ستون های آفرینش شناخته می شود و نخستین بار در سال ۱۹۹۵ توسط خود تلسکوپ هابل به تصویر کشیده شده بود [دیده بودید: * یکی از پرآوازه ترین عکس های دهه ی ۹۰].
ستون های آفرینش در طیف فروسرخ
تصویر بزرگ تر
در دل این ساختارهای سر به فلک کشیده ستارگانی تازه در حال شکل گیری است. این ستون ها که از غبار و گاز سرد تشکیل شده اند با درازای چندین سال نوری، در سحابی عقاب یا M۱۶ و در صورت فلکی مار به فاصله ی حدود ۶۵۰۰ سال نوری از ما جای دارند.
گفتنی است این تصویر در نور دیدنی (مریی) ثبت شده ولی در تصویر دوم، نمای این ستون ها را در نور فروسرخ هم می بینید. نور در این بخش طیف می تواند در ژرفای دل ابرها هم نفوذ کند و نمایی دیگرگونه ولی باز هم زیبا به آن ها بدهد. چنان چه می بینید در این طیف ختی ستارگان نوزاد درون ابرها هم آشکار می شوند.
این ستون های کیهانی به دست پرتوهای پرانرژی فرابنفش و بادهای نیرومند خوشه ی ستارگان جوان و بزرگ ام۱۶ تراشیده شده و به این هیبت در آمده اند، هر چند که سرنوشتی به جز پراکنده شدن و نابودی نخواهند داشت.
محیط آشفته و پرتلاطم ستاره زایی درون ام۱۶ که جزییات تماشایی آن را می توانید در این تصویر هابل ببینید، شاید همانند محیطی باشد که میلیاردها سال پیش، خورشید خود ما در آن به دنیا آمد. 
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
واژه نامه:
low Earth orbit - Hubble Space Telescope - Pillars of Creation - M16 - Eagle Nebula - constellation Serpens - ultraviolet - star formation - visible-light - Sun

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه