غبارهای روشن در تاج جنوبی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این چشم انداز تلسکوپی که بخشی از آسمان در نزدیکی مرز شمالی صورت فلکی تاج جنوبی (اکلیل جنوبی) را نشان می دهد، ابرهای غبار کیهانی و ستارگان جوان و پرانرژی را می بینیم که بر پهنه ی یک میدان شلوغ ستاره ای پخش شده اند.
دوری این ابرهای گرد و خاک از زمین کمتر از ۵۰۰ سال نوری است و به گونه ای چشمگیر جلوی نور ستارگان کهکشان راه شیری که پشتشان جای دارند را گرفته اند. کل این نما حدود ۱ درجه پهنا دارد که در فاصله ی برآوردی ابرها، حدود ۹ سال نوری می شود.
نزدیک مرکز تصویر یک گروه از سحابی های بازتابی زیبا و خیره کننده را می بینیم که به نام های NGC ۶۷۲۶، ۶۷۲۷، و IC ۴۸۱۲ رده بندی شده اند (این تصویر را ببینید). رنگ آبیِ آن ها از بازتاب نور ستارگان داغ منطقه توسط غبارهای کیهانی پدید آمده است. این گرد و غبار همچنین ستارگانی را که هنوز در این منطقه در حال شکل گیری‌اند از چشم ما پنهان ساخته.
در سمت چپ، سحابی زردفام و کوچک ترِ NGC ۶۷۲۹ دیده می شود که بستاره ی جوان و متغیر " R تاج جنوبی" را در بر گرفته. درست زیر آن، کمان ها و حلقه‌هایی را می بینیم که به نام اجرام هربیگ-هارو شناخته می شوند و مربوط به ستارگان نوزاد و پرانرژی‌اند.

واژه نامه:
dust cloud - Corona Australis - Southern Crown - Milky Way - reflection nebula - NGC 6726 - NGC 6727 - NGC 6729 - IC 4812 - variable star - R Coronae Australis - Herbig Haro object - star

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه