هسته کهکشان آندرومدا

کهکشان آندرومدا هسته ی زیبا ولی شگفت انگیزی دارد.
آندرومدا یا زن بر زنجیر که به نام M۳۱ هم شناخته می شود، به اندازه ای به کهکشان راه شیری نزدیکست که می توانیم با دیدن هسته اش، چشم اندازی یگانه و بی همتا از ساختار آن داشته باشیم. در مرکز این کهکشان انبوهی از میلیاردها ستاره به گرد یک هسته ی "دوتایی" که به احتمال بسیار، منزلگاه یک سیاهچاله ی ابرپرجرم با جرمی بیش از ۵ میلیون برابر خورشید است در چرخشند.
فاصله ی ام۳۱ از ما حدود ۲.۵ میلیون سال نوریست و با چشم نامسلح هم می شود آن را در صورت فلکی زن برزنجیر مشاهده کرد.
در این تصویر که پهنه ای به اندازه ی ۱۰ هزار سال نوری از بخش میانی این کهکشان را نشان می دهد، توده های تیره ی غبار را بر پس زمینه ی درخشان هسته ی آن می بینیم. تک ستارگان پرنوری که در جای جای تصویر دیده می شوند از ستارگان کهکشان خودمانند. در تصویر پایین، پهنه ی گسترده تری از آندرومدا را می بینید.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
یک ستاره در هفت آسمان: * پیشینه ی کشف این کهکشان به سده ی ۱۰ میلادی و توسط ستاره شناس ایرانی، عبدالرحمان صوفی رازی می رسد. وی آن را با عنوان یک "ابر کوچک" توصیف نموده است. یکی از خوشه های ستاره ای آسمان هم به نام همین ستاره شناس نامیده شده.


واژه نامه:
Andromeda galaxy - M31 - Milky Way Galaxy - core - star - two nuclei - supermassive black hole - Sun - constellation of Andromeda

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

Hossein Javadi

کنش بین فضا-زمان های واقعی و مجازی

این مقاله ترجمه مقاله زیر است:
http://fundamentaljournals.org/ijfps/downloads/75_IJFPS_Dec_2014_115_122.pdf

چکیده
مشکلات فیزیک مدرن از اینجا نشأت گرفته است که نظریه های فیزیکی در مقیاس های کوانتومی متوقف شده است. بنابراین ما باید از مقیاس های کوانتومی عبور کرده و پدیده های فیزیکی را در مقیاس های زیر کوانتومی بررسی کنیم. سئوال این است که از کجا می توان وارد مقیاس های زیر کوانتومی شد؟ پاسخ ما این است که باید پنجره ای به روی جرم فوتون گشود. دلیل چنین پاسخی این است که گرچه از دیدگاه نظری دلایلی وجود دارد که فوتون ذره ی بدون جرم (یا جرم حالت سکون صفر) است، اما بی جرم بودن فوتون فقط یک فرض است. همچنین آزمایش های بسیار دقیق و متفاوتی وجود دارد که نشان می دهد حد بالایی برای جرم فوتون وجود دارد که بزرگتر از صفر است.
ما در این مقاله با تجزیه و تحلیل فضا- زمان واقعی نشان می دهیم که سرعت نور مرز بین ذرات آشکار و ذرات ناآشکار نظیر فوتون های مجازی و گراویتون است. چنین رویکردی ما را هدایت می کند که از فضا- زمان واقعی عبور کرده و وارد فضا- زمان مجازی شویم و کنش بین فضا- زمان های واقعی و مجازی را توضیح دهیم و آنگاه به فضای غیرآشکار برسیم و نقش فضا- زمان مجازی و فضای غیرآشکار را در پیدایش جهان آشکار بررسی کنیم.
متن کامل در لینک زیر
http://cph-theory.persiangig.com/931011-interactionrealandvirtualspacetimes.htm

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه