عشق و جنگ در نور ماه

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این چشم انداز دوست داشتنی آسمان که روز ۲۰ فوریه از چارلستون کارولینای جنوبی در آمریکا، روی سیاره ی زمین گرفته شده، ناهید، ایزدبانوی آب و باروری در افسانه های ایرانی (و ایزدبانوی عشق در افسانه های رومی) را می بینیم که بهرام، ایزد جنگ در افسانه های ایرانی و رومی را در نور هلال جوان ماه همراهی می کند.
این عکس که در شامگاه نیمه تاریک و به کمک یک دوربین دیجیتال با نوردهی ۳ ثانیه ای گرفته شده، پرتوی زمین‌تاب را نیز ثبت کرده: نور خورشید که از روی زمین بازتابیده و بخش سایه ی ماه را کمی روشن کرده است.
گفتن ندارد که اکنون ماه از این همیستانی (مقارنه ی) سه گانه جدا شده و در آسمان زمین، از ناهید و بهرام بسیار دور شده است. ولی ناهید همچنان به عنوان سومین جرم پرنور آسمان -پس از خورشید و ماه- ستاره ی شامگاهی آسمانست و بر زمین نور می افشاند.
در این نما، بهرامِ بسیار کم نورتر را می بینیم که با فاصله ای تقریبا به اندازه ی پهنای قرص ماه از ناهید جای گرفته. بهرام (مریخ) در شب بعد باز هم به ناهید تابناک نزدیک تر شد ولی اکنون دیگر دارد به آرامی از آن دور می شود، هرچند هنوز هم مانند ناهید، در افق باختری شامگاه دیده می شود.

واژه نامه:
Venus - goddess of love - Mars - war god - planet - Earth - earthshine - crescent - Moon - conjunction - Sun

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه