دنباله دار لاوجوی و دمبل کوچک

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این میدان دید تلسکوپی که در روز ۲۰ فوریه ثبت شده، دُم یونی پرپیچ و خم دنباله دار لاوجوی که دستاورد بادهای خورشیدی است، درازایی بیش از ۳ درجه را می پوشاند. [خواندید: * توفان مغناطیسی در دُم دنباله دار لاوجوی]
از جمله اجرام شناخته شده ای که در پهنه ی پرستاره ی پس زمینه دیده می شود می توان از ستاره ی پُرهیبت و آبی فام "فی برساووش" در زیر و سحابی سیاره ای زیبای ام۷۶ درست بالای دم بلند لاوجوی نام برد.
ام۷۶ که به نام سحابی دمبل کوچک نیز شناخته می شود، (برگرفته از نام پسرعموی درخشان ترَش، یعنی ام۲۷، سحابی دمبل)، در این تصویر تنها به اندازه ی یک قرص کامل ماه از گیسوی سبزفام دنباله دار فاصله دارد.
دنباله دار لاوجوی (C/2014 Q2) که همچنان در آسمان نیمکره ی شمالی می درخشد، دیگر رهسپار فضای بیرونی سامانه ی خورشیدی است و اکنون حدود ۱۹۰ میلیون کیلومتر، هم ارز ۱۰ دقیقه ی نوری از زمین دور است. آن را با فاصله ی دمبل کوچک از زمین بسنجید که بیش از ۲ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.
دنباله دار لاوجوی اکنون در آسمان، آرام و پیوسته رو به شمال، به سوی صورت فلکی ذات الکرسی (خداوند اورنگ) می رود در حالی که سرعت کاهش نور آن کمتر از پیش بینی ها بوده و هنوز هم یک هدف خوب برای تلسکوپ های کوچک به شمار می آید.

واژه نامه:
solar wind - Comet Lovejoy - ion tail - star - Phi Persei - planetary nebula - M76 - Little Dumbbell Nebula - M27 - Dumbbell Nebula - Full Moon - coma - C/2014 Q2 - inner solar system - Earth - constellation Cassiopeia

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه