ابر شگفت انگیز در آسمان غروب

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
هر روز پیش نمی آید که چنین ابر شگفت انگیزی در عکس های ما بیفتد و بمب تصویرمان شود.
عکاس این تصویر در آغاز می خواسته از همیستانی (مقارنه ی) کمیاب ناهید و بهرام که یک هفته و نیم پیش رخ داد، به همراه هلال ماه و ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) که داشت از همان نزدیکی می گذشت عکس بگیرد. ولی آسمان جزیره ی مادیرای پرتغال در آن شب ابری شد و وی به ناچار روز بعد را برای عکاسی برگزید، هر چند که می دانست دیگر هلال ماه در آن همیستانی نخواهد بود.
ولی فردای آن روز، پیش از غروب، یک ابر عدسی-مانند تماشایی در آسمان پدیدار شد، از همین رو این عکاس پرتلاش به سرعت نقشه ی تازه ای ریخت و تصویر دلخواهش را ثبت کرد. اگر به دقت به عکسی که او گرفته نگاه کنید، ماه را در سمت چپ چارچوب، و سیاره های ناهید و بهرام را هم در کنار یکدیگر، پایین تر از آن خواهید دید.
با این حال چیزی که نمایش را از همه ی این اجرام دزدیده، همین ابر عدسی-مانند نامنتظره بود که همانند گونه ای از فضاپیماهای آینده به نظر می رسید.
خورشیدِ در حال غروب این ابر بی حرکت (و همه ی چیزهای دیگر) را از زیر روشن کرده و الگوی پیچیده و دگرگون شونده ای از سایه ها، لایه ها، و مناطق بسیار روشن را پدید آورده بود که همگی در ویدیویی که همزمان گرفته شده و در زیر می بینید هم دیده می شوند.
ناهید و بهرام در ماه اوت دوباره به کنار هم خواند برگشت ولی این که آیا در جای دیگری از زمین، باز هم این دو در کنار چنین ابر خوش عکسی دیده شوند یا نه روشن نیست.

واژه نامه:
photobomb - conjunction - Mars - Venus - crescent Moon - International Space Station - ISS - lenticular cloud - spaceship

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه