روح یک دنباله دارِ بدون سَر!

* اگر یادتان باشد حدود ۱۰ روز پیش گزارشی از یک دنباله دار ناشناخته و شگفت انگیز داشتیم که از کنار خورشید گذشت.

این دنباله دار که توسط رصدخانه ی خورشیدی و هورسپهری ناسا (سوهو،SOHO) یافته شد و SOHO-2875 نام گرفت، عضو هیچ خانواده ی شناخته شده ای از دنباله دارهای خورشیدخراش نبود و با پرنور شدنش در پی گذشتن از نزدیک ترین نقطه ی مدارش به خورشید در ۱۹ فوریه، ستاره شناسان را فریفته ی خود ساخت. 

خوب، می خواهید بدانید چه بر سرش آمد؟ مُرد! و این هم روحش است:
این تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
عکاس نجومی، میشاییل یاگر از اتریش، این عکس را در روز ۲۸ فوریه ی ۲۰۱۵، اندکی پس از بیرون آمدن دنباله دار از پرتوی خیره کننده ی خورشید گرفت. چیزی که در این عکس دیده می شود یک دنباله دار سالم و دست نخورده نیست بلکه بیشتر رگه ای از پسماندهاست. به نظر می رسد SOHO-2875 از آتش خورشید جان به در نبرده و چیزی که اینجا می بینیم تنها شبح آنست.

کارشناس دنباله دارها، کارل باتامز از آزمایشگاه پژوهشی نیروی دریایی آمریکا درین باره می نویسد: «چنان چه می بینیم، دنباله دار SOHO-2875 با نام رسمی C/2015 D1 SOHO یا تنها D1، به راستی از روی زمین هم دیده می شود، ولی شوربختانه دیگر یک تکه نیست. ستاره شناس آماتور، جاستین کاوارت نخستین کسی بود که آن را دید و سپس در شب بعد چند رصدگر دیگر نیز آن را دیدند. همگی آن ها یک چیز را گزارش دادند: یک دنباله ی بلند و پراکنده بدون هیچ توده ی مرکزی، و عکس خیره کننده ی میشاییل به خوبی این را نشان می دهد.»

باتامز می افزاید: «من از دیدن چنین عکسی نتیجه می گیرم که هسته ی این دنباله دار دیگر وجود ندارد و احتمالا اندکی پس از گذر دنباله دار از نقطه ی پیراهور (حضیض)، هسته اش دستخوش گونه ای فروپاشی فاجعه بار شده و به کلی از هم پاشیده است. تنها چیزی که به جا مانده شبحی خاکی از چیزیست که زمانی وجود داشته. اگر یادتان باشد، چنین بلایی بر سر دنباله دار آیسان هم آمد، هر چند که آیسان به نقطه ی پیراهور هم نرسیده بود که از هم پاشید. SOHO-2875 برای فروپاشی‌اش ما را تا پس از گذشتن از پیراهور منتظر گذاشت و البته دنباله ی گرد و غباری که از آن به جا مانده می شود گفت به اندازه ی کافی فشرده و انبوه هست که رصدگران روی زمین هم بتوانند اندک مدتی آن را ببینند.»
این عکس که دنباله ی محو و پراکنده ی دنباله دار D1 را نشان می دهد، یک همگذاری از ۵۹ نما با نوردهی های ۱۵ ثانیه ای است که جاستین کاوارت از آلمان  در روز ۲۷ فوریه با تلسکوپ ۸۵ میلیمتری خود گرفته. منبع  
وی در ادامه می گوید: «مردم اغلب در چنین شرایطی از من می پرسند چه بر سر این توده ی خاک می آید. پاسخ این پرسش بستگی به اندازه ی خرده سنگ های درون توده دارد. اگر این تکه ها بسیار ریز باشند (به اندازه ی ذرات خاک درون جارو برقی)، در اثر نیروی پرتوهای خورشید پراکنده شده و ابر ناپدید خواهد شد. ولی تکه های بزرگ تر همچنان در مدار آغازین دنباله دار به جا مانده و راهشان برای بازگشت به دوردست های سرد سامانه ی خورشیدی را ادامه خواهند داد. به نظر نمی رسد این دنباله دار از دسته ی دنباله دارهای کوتاه-دوره و حتی بلند-دوره بوده، پس این توده، یک شبح است که دیگر هرگز اینجا پدیدار نخواهد شد!»


واژه نامه:
comet - sun - Solar and Heliospheric Observatory - SOHO-2875 - sungrazing comet - Astrophotographer - Michael Jäger - SOHO-2875 - Karl Battams - Naval research lab - C/2015 D1 (SOHO) - Justin Cowart - nucleu - Comet ISON - Sun - perihelion - vacuum cleaner

منبع: spaceweather [مطلب سوم]

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه