تنها ۳ روز دیگر! آمادگی فضاپیمای داون برای ورود به مدار سرس در روز جمعه

* کاوشگر داون ناسا (سپیده دم، Dawn) بامداد روز جمعه ۶ مارس به سرس می رسد و گره گشایی از رازهای این سیاره ی کوتوله را می آغازد- از جمله ی این رازها، نقطه های روشنی هستند که بر روی سطح پر از دهانه ی آن دیده می شوند.

در این ویدیو، نماهایی از سرس در فاصله ها و روزهای گوناگون را می بینید، همراه با پویانمایی هایی درباره ی برنامه ی روزهای آینده ی
فضاپیمای داون و شیوه‌ی جایگری‌اش در مدار این سیاره ی کوتوله.

بر پایه ی برنامه، فضاپیمای داون سر ساعت ۱۲:۲۰ ظهر روز جمعه، ۶ مارس، پس از سفری دور و دراز که دو سال و نیم زمان برد، وارد مدار سرس -بزرگ ترین جرم در کمربند اصلی سیارک ها میان بهرام و مشتری- خواهد شد.

اگر همه چیز روی برنامه پیش برود، داون نخستین فضاپیمایی خواهد شد که تاکنون به گرد یک سیاره ی کوتوله گشته، همچنین نخستین فضاپیمایی نام خواهد گرفت که تاکنون به گرد دو جرم آسمانی در ورای سامانه ی زمین-ماه چرخیده. (داون از ژوییه ی ۲۰۱۱ تا سپتامبر ۲۰۱۲ به گرد پیش-سیاره ی وستا، دومین جرم بزرگ کمربند سیارک ها می چرخید و در سپتامبر ۲۰۱۲، وستا را بدرود گقت و راهی سرس شد. [خواندید: * جدایی از وستا - ایستگاه بعدی: سرس])

معاون سربازرس داون، کارول ریموند از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا در نشستی خبری که روز ۲ مارس برگزار شد چنین گفت: «روشن است که کاوش ها و یافته هایی تازه پیش روی ماست، و مانند وستا، سرس هم با جزییاتی خیره کننده برایمان آشکار خواهد شد.»

ریموند و همکارانش امیدوارند که مشاهدات داون به آن ها کمک خواهد کرد تا به ریشه و پدیدآورنده ی لکه های روشن و اسرارآمیز سرس که دو تا از آن ها در دل یکی از دهانه های ۹۳ کیلومتری آن می درخشند پی ببرند.
این عکس ها را فضاپیمای داون در روز ۲۵ فوریه ی ۲۰۱۵، از فاصله ی حدود ۴۰ هزار کیلومتری از سرس گرفته.
هر پیکسل تصویر هم ارز ۳.۷ کیلومتر است.
ریموند گفت: «همین قدر بگوییم که این لکه ها بی نهایت برای گروه ما شگفت انگیز بوده، و ما و هر کسی که آن ها را دیده را گیج و سر در گم ساخته است. این لکه ها نشانگر وجود ماده ای بسیار بازتابنده هستند، شاید یخ و یا نمک.»

فضاپیمای داون همچین به جستجوی نشانه های بخار آبی که از سطح سرس بیرون می زند هم خواهد پرداخت- پدیده ی فریبنده و جذابی که نخستین بار سال گذشته توسط پژوهشگرانی گزارش شد که داده های گرد آمده توسط رصدخانه ی فضایی هرشل اروپا را بررسی می کردند. ولی کار اصلی داون نقشه برداری دقیق از سطح این سیاره ی کوتوله و بررسی همنهش (ترکیب) کانی شناختی و عنصری آن خواهد بود. [خواندید: * از سطح سیاره کوتوله "سرس" بخار آب بیرون می زند]

هم سرس به پهنای ۹۵۰ کیلومتر و هم وستا به پهنای ۵۳۰ کیلومتر، تکه های ساختمانی سیاره ای هستند که گرانش نیرومند مشتری جلوی رشد و بزرگ تر شدنشان را گرفته بوده. بنابراین به گفته ی مقام های ناسا، پژوهش های داون به شناخت بیشتر از فرآیند سیاره-زایی و شرایط روزگار آغازین سامانه ی خورشیدی کمک خواهد کرد.

این تصویر پویا (gif) و دور تند از پیوند عکس-
هایی درست شده که فضاپیمای داون ناسا در روز
۱۹ فوریه ی ۲۰۱۵ از فاصله‌ی حدود ۴۶۰۰۰
کیلومتری گرفته بود. یک دور چرخش کامل این
سیاره‌ی کوتوله حدود ۹ ساعت به درازا می‌کشد.
هر پیکسل این عکس‌ها هم ارز ۴ کیلومتر است.
جیم گرین، مدیر بخش دانش سیاره ای ناسا می گوید: «بر خلاف عادت معمول ما در ناسا، Dawn یک سَرواژه (کوته‌نوشت) نیست، بلکه به راستی همه چیز را درباره ی این ماموریت نشان می دهد: بازگشت به گذشته، دیدار با خُرده های بنیادین اجرامی که گرد هم می آیند تا سیاره هایمان را بسازند.»

به گفته ی اعضای گروه ماموریت، داون با بهره از موتورهای پیشران یونی بسیار کارآمد خود به آرامی به سرس نزدیک می شود و برای رسیدن به مدار آن در روز جمعه نیاز به روشن کردن چشمگیر و آنچنانیِ موتور نخواهد داشت. زمانی که این رویداد بزرگ رخ می دهد، کاوشگر ارتباطش با زمین قطع خواهد بود، بنابراین شاید دانشمندان تا بعد از ظهر روز جمعه نتوانند جایگیری داون در مدار سرس را تایید کنند.

داون کارهای علمی‌اش را بی درنگ آغاز نخواهد کرد. این کاوشگر حدود شش هفته را به چرخش مارپیچ وار و نزدیک تر شدن به سرس خواهد گذراند تا بتواند روز ۲۳ آوریل به نخستین مدار علمی‌اش برسد. پس از آن، بررسی سرس در چندین مدار انجام خواهد شد که آخرینشان تنها ۳۷۸ کیلومتر از سطح این سیاره ی کوتوله فاصله خواهد داشت. 

پایان ماموریت این فضاپیما هم در ژوئن ۲۰۱۶ خواهد بود و داون به یک ماهواره ی ابدی برای سرس تبدیل خواهد شد.

واژه نامه:
Dwarf Planet - Ceres - NASA - Dawn spacecraft - main asteroid belt - Mars - Jupiter - Earth - moon - protoplanet - Vesta - Carol Raymond - Jet Propulsion Laboratory - salt - Herschel Space Observatory - planet-formation - solar system - acronym - Jim Green - ion engine -

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه