تماشای خورشیدگرفتگی در هوای قطبی

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در آغاز بهار، چیزی که برای لانگیربین از رشته جزیره های قطبی سوالبارد نروژ می توان انتظار داشت هوایی سرد و برفی است. ولی خوشبختانه این هوا برای تماشای سایه ی ماه که در حال پیمودن شمال سیاره ی زمین بود به اندازه ی کافی خوب شد.
این ناحیه به هنگام خورشیدگرفتگی کلی روز ۲۰ مارس به مدت ۳ دقیقه در تاریکی فرو رفت و دوستداران پیگیر خورشیدگرفتگی که خود را به خوبی پوشانده بودند، در این ۳ دقیقه تماشاگر یک خورشید تاریک در دل آسمان صاف و سرد شدند.
تصویری که اینجا می بینید با زمان بندی خوب، در ثانیه های نزدیک به پایان گرفتگی کامل ثبت شده. سایه ی ماه دارد از روی افق می گذرد و در همان حال که قرص ماه می خواهد از روی چهره ی خورشید کنار برود، فروغ تاج خورشید هم دیگر رو به کاهش و ناپدید شدن است [تاج خورشید را تنها می توان به هنگام گرفتگی کامل چهره ی خورشید دید -م].
پرتوهای خورشید که یکراست از روی لبه ی ماه گذشته و به چشم ما می رسند، نمایی گذرا از یک انگشتر تابناک الماس را به نمایش گذاشته اند. [نمونه ی این انگشتر را ببنید: * انگشتر الماس و نوارهای سایه]

واژه نامه:
Longyearbyen - Arctic - archipelago - Svalbard - Norway - Moon - umbral shadow - planet - Earth - total solar eclipse - Sun - solar corona - diamond ring

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

raman-tavakoli

با سلام :اقرار میکنم که تا کنون عکسی به ابن زیبایی و در عین حال پر ابهت و کمی ترسناک از خورشید گرفتگی ندیده بودم . به قول شاعرجوان جلیل صفر بیگی:
با دیدن تو دست و دلم می لرزد
زیبایی تو چقدر وحشتناک است

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه