فضاپیمای داون سرانجام به دام سرس افتاد!

فضاپیمای داون ناسا سرانجام نخستین فضاپیمایی شد که به مدار گردش به دور یک سیاره ی کوتوله دست یافته است. این فضاپیما در ساعت ۴:۳۹ بامداد به وقت اقیانوس آرام (۷:۳۹ بامداد به وقت ساحل خاوری آمریکا) روز جمعه ۶ مارس به دام گرانش سرس افتاد.
هنوز عکس تازه ای از سرس به دست ما نرسیده. این ها آخرین عکس هایی هستند که فضاپیمای داون به هنگام پیشروی اش به سوی مدار سرس فرستاده. عکس ها در روز ۱ مارس، از فاصله ی ۴۹۰۰۰ کیلومتری و پیش از ورود به مدار سرس گرفته شده اند. اندکی پس از گرفته این عکس ها، داون در ادامه ی مسیرش به درون سایه ی سرس لغزید. تصویر بزرگ تر
گردانندگان این ماموریت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا در ساعت ۵:۳۶ بامداد به وقت اقیانوس آرام (۸:۳۶ بامداد به وقت ساحل خاوری) سیگنالی را از این فضاپیما دریافت کردند که خبر از سلامتی داون و پیشروی آن با موتور یونی‌اش می داد. این خبر نشانگر آن بود که داون درست بر پایه ی برنامه، وارد مدار سرس شده است.

مارک ریمن، مهندس ارشد سرس و مدیر ماموریت در JPL می گوید: «سرس از زمان یافته شدنش در سال ۱۸۰۱ نام های گوناگونی گرفته. نخست به عنوان یک سیاره شناخته شد، سپس یک سیارک و پس از آن هم یک سیاره ی کوتوله. ولی فضاپیمای داون که پس از ۷.۵ سال و یک سفر ۴.۹ میلیارد کیلومتری به آن رسیده، اکنون آن را "خانه"ی خود می نامد.»

داون (Dawn) افزون بر آن که نخستین فضاپیماییست که با یک سیاره ی کوتوله دیدار کرده، به عنوان نخستین فضاپیمایی نیز شناخته می شود که به گرد دو هدف فرازمینی چرخیده است. این فضاپیما از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ را به کاوش سیارک غول پیکر وستا گذراند و با فرستادن هزاران تصویر از این دنیای دوردست، بینش های تازه ای از آن به دانشمندان داد. سرس و وستا بزرگ ترین اجرام درون کمربند اصلی سیارک های سامانه ی خورشیدی میان بهرام و مشتری هستند. [خواندید: * جدایی از وستا - ایستگاه بعدی: سرس]

هنوز عکس تازه ای از سرس به دست ما نرسیده. آخرین عکسی که فضاپیمای داون برای ما فرستاده در روز ۱ مارس گرفته شده بود و سرس را همچون یک هلال نشان می دهد. در این تصویر بیشتر سطح سرس در سایه است زیرا مسیر فضاپیما به گونه ایست که تا نیمه های ماه آوریل، در سمتِ دور از خورشیدِ سرس خواهد بود. زمانی که داون از سمت تاریک سرس بیرون بیاید، تصاویر بهتر و آشکارتری برایمان خواهد فرستاد که به هنگام گردش های مارپیچ وارش برای رسیدن به مدارهای پایین تر به گرد این سیاره می گیرد.

کریس راسل، سربازرس ماموریت داون در دانشگاه لوس آنجلس کالیفرنیا (UCLA) می گوید: «ما غرق شادی هستیم. در یک سال و نیم آینده کارهای بیشتری خواهیم داشت، ولی اکنون در ایستگاهی با ذخایر فراوان و با برنامه ای پروپیمان برای دستیابی به هدف های علمی‌مان هستیم.»

خوانده بودید: * تنها ۳ روز دیگر! آمادگی فضاپیمای داون برای ورود به مدار سرس در روز جمعه 

واژه نامه:
NASA - Dawn spacecraft - Ceres - dwarf planet - gravity - Jet Propulsion Laboratory - ion engine - planet - asteroid - Marc Rayman - JPL - extraterrestrial target - Vesta - solar system - main asteroid belt - Mars - Jupiter - crescent - sun - Chris Russell - UCLA

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه