شبدر چهاربرگ کیهانی

* شبدر سه برگ را همه جا می توان یافت: در چمنزار، در باغ، و در جنگل. ولی یک شبدر چهار برگ کمیاب است و گفته اند که دیدنش خوش شانسی می آورد!
* اکنون اخترشناسان با بهره از تلسکوپ فضایی هابل یک شبدر چهاربرگ کیهانی را یافته اند. این شبدر از چهار تصویرِ "یک" ابرنواختر درست شده که در پشت یک کهکشان و در فاصله ای دورتر از آن منفجر شده.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این چهار تصویر به گرد یک کهکشان بیضیگون در یک خوشه ی کهکشانی به نام MACS J1149.6+2223 درست شده اند. آرایش آن ها به گونه ایست که یک نمای صلیب-گونه پدید آورده اند، چیزی که در اخترشناسی به نام "صلیب انیشتین" شناخته می شود. [ببینید: * صلیب انیشتین در دل یک کهکشان]

گرانش نیرومندِ این کهکشان و همچنین خوشه ی کهکشانی‌اش در اثر پدیده ای که همگرایی گرانشی نام دارد، همانند یک عدسی نور این ابرنواختر را خم و بزرگنمایی کرده اند. فاصله ی این کهکشان و خوشه اش از زمین ۵ میلیارد سال نوری است در حالی که ابرنواخترِ پشتش بسیار دورتر است و ۹.۳ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد.
این دو تصویر در اندازه های بزرگ تر: سمت راست- سمت چپ
به طور معمول، نور ابرنواخترها پس از چند ساعت تا چند روز خاموش می شود. در این مورد هم چنین شد و این چهار تصویر ناپدید شدند ولی اکنون اخترشناسان پیش بینی می کنند که شانسی کمیاب برای دیدن ظهور دوباره ی یک ابرنواختر یافته اند.
این تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر

مدل های رایانه ای از این خوشه نشان می دهند که در پنج سال آینده، تصویر دیگری از این انفجار ستاره ای پدیدار خواهد شد. همچنین احتمال می رود که در سال ۱۹۹۵ هم تصویر دیگری از آن پدیدار شده بوده که اخترشناسان ندیده و از دستش داده اند.

پدیدار شدن های چندباره ی این ابرنواختر به دلیل مسیرهای گوناگونی است که پرتوهای نورِ آن از لابلای پیچ و خمِ توده های ماده ی تاریک در این گروه کهکشانی می پیمایند. نور هر تصویر برای گذر از درون خوشه، مسیر متفاوتی را می پیماید که درازایش با مسیرهای دیگر فرق می کند و در نتیجه در زمان متفاوتی هم به چشم ما می رسد.

واژه نامه:
Three-leaf clover - plant - lawn - garden - forest - four-leaf clover - Hubble Space Telescope - supernova - elliptical galaxy - cross - Einstein Cross - galaxy cluster - gravitational lensing - MACS J1149.6+2223 - Earth - maze - galactic grouping

منبع: hubblesite

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه