تک و تنها در کوهستان بیگانه

رنگ آبی نمایشی است. این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام (MRO) در روز ۸ آوریل ۲۰۱۵ از درون مدارش، عکسی از خودروی کنجکاوی ناسا در حال گذشتن از یک دره به نام "آرتیستز درایو" (Artist's Drive) در دامنه های پایینی کوه شارپ در سیاره ی بهرام (مریخ) گرفت.

این عکس که با دوربین آزمایشگاه علمی تصویربرداری با وضوح بالای فضاپیما (هایرایز، HiRISE) گرفته شده [و یک همگذاری از تصاویر رنگ واقعی و رنگ نمایشی است]، خودرو را پس از انجام حدود ۲۳ متر رانندگی در ۹۴۹مین روز بهرامی یا سول از آغاز به کارش در بهرام نشان می دهد.

برای راهنمایی شما، خودرو در یک چارچوب نمایانده شده. چنان چه می بینید، سایه ی خودرو بر سمت راستش روی سطح سیاره افتاده. شمال در بالای نما است. این تصویر پهنه ای به اندازه ی حدود ۵۰۰ متر را می پوشاند. نمای بدون چارچوب کوچک را اینجا ببینید.

کنجکاوی پس از بررسی برونزَدهای بازالتی در ایستگاه پیشین خود به نام "پارامپ هیلز"، اکنون دارد با گذر از مسیر آرتیستز درایو به سوی لایه های بالاتر کوه شارپ می رود. اکنون مقصد علمی این خودرو ایستگاهی به نام "لوگان پَس" (Logan Pass) است که در پایین سمت چپ تصویر جای دارد. نقشه ی گسترده تر منطقه را اینجا ببینید:
جایگاه کنجکاوی با ستاره ی سبز نشان داده شده- تصویر بزرگ تر
این تصویر از میان عکس هایی که دوربین هایراز در آن روز گرفت برگزیده شده.

کیلومترشمار کنجکاوی به تازگی پیمودن ۱۰ کیلومتر روی سیاره ی سرخ را ثبت کرد. ولی کنجکاوی قهرمان رانندگی در بهرام نیست؛ این عنوان به خودروی فرصت (آپورچونیتی) می رسد که در ژانویه ی ۲۰۰۴ بر سطح بهرام فرود آمد و تا اواخر مارس امسال ۴۲.۱۹۵ کیلومتر را پیمود.

فرصت رکورد مسافت رانندگی در بیرون از سیاره ی زمین را در دست دارد. جایگاه دوم از آنِ خودروی لوناخود ۲ی شوروی (Lunokhod 2) است که ۳۹ کیلومتر را در سال ۱۹۷۳ بر روی ماه پیمود.

واژه نامه:
NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - MRO - Curiosity Mars rover - valley - Artist's Drive - Mount Sharp - High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - Martian day - sol - Mars - basal geological unit - Pahrump Hills - Logan Pass - Red Planet - Opportunity rover - Lunokhod 2 rover - moon

4 دیدگاه شما:

Rahman-Tavakoli

درود بر کنچکاوی قهرمان .شجاع. دانشمند. زمین شناس بی نظیر . این عکس یک افتحار برای ناساست . نه بشر نمک نشناس . بشری که با دروغهایشان سر احمق ها را شیره میمالند . بشری که میگن انسان در ماه فرود نیامده . بگذاریم یاوه گویی کنند .مگر با یاوه گوئی آنها جای پای آرمسترانگ از روی ماه محو میشود . مگر گالیله را مجبور کردند که انکار کنه که زمین دور خورشید میچرخد.مگر زمین از چر خش باز ایستاد؟یک سوال داشتم شما .یک جا بیان کردیدخودرو را پس از انجام حدود ۲۳ متر رانندگی در ۹۴۹مین روز بهرامی یا سول از آغاز به کارش در بهرام نشان می دهد.ودر پایینتر نوشتیدکیلومترشمار کنجکاوی به تازگی پیمودن ۱۰ کیلومتر روی سیاره ی سرخ را ثبت کرد . این دو رقم چیه

raman-tavakoli

در ضمن به نظر من روسهادر سال 1973 در اوج جنگ سرد بودند وبرای اینکه در همه ابعاد علمی از امریکا عقب افتاده بودند به دروغ گفتند لونای زمخت و بی ریخت ما 39 گیلومتر راه رفته . به نظر من افتخار مقام دومی به مریخ نورد مظلوم و زحمت کش روح میرسه که تمام مسیر حرکتش کوه و سنگلاخی بوده .ولی خم به ابرو نیاوردواگه بد شانسی نمی اورد و چرخش در ماسه گیر نمیگردمقام اول بهش تعلق میگرفت . زمانی که انسانها در مریخ اسکان پیدا کردند باید روح را با افتخار به سرزمین مادریش زمین منتقل کنند تا همه مردم بهش ادای احترام کنند .

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما جناب توکلی
اون رقم 23 "متر" مسافتیه که خودرو توی اون یک روز طی کرد. دقت کنید، متر هست و نه کیلومتر

یک ستاره در هفت آسمان

دربازه ی خودروی روح گفتید و باز هم من قلبم از غصه فشرده شد!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه