سنگ های دو-رنگ بر سر راه کنجکاوی

* خودروی کنجکاوی تصویر رگه هایی از کانی دو-رنگ در ناحیه ی گاردن سیتی سیاره ی بهرام را به زمین فرستاده. این کانی ها برای ما از یک محیط آبناک و مرطوب در گذشته می گویند که پس از شکل گیری سنگ بستر دریاچه پدید آمده بوده.

خودروی کنجکاوی ناسا از سنگ هایی روی سیاره ی بهرام (مریخ) عکس گرفته که همانند یک خوردنی یخی خوشمزه به نظر می رسند. این سنگ ها در جایی به نام گاردن سیتی (باغ شهر) نزدیک پایه ی کوه ۵.۵ کیلومتری شارپ یافته شده اند و بر روی آن ها برآمدگی هایی به بلندی ۶ سانتی متر دیده می شود که از رگه های کانی تیره و روشن تشکیل شده.
این عکس را خودروی کنجکاوی ناسا در روز ۱۸ مارس ۲۰۱۵ گرفت و شبکه ای از رگه های کانی دو-رنگ را در ناحیه ای به نام "گاردن سیتی" یا باغشهر در پایه ی کوه شارپ نشان می دهد. تصویر در سه اندازه ی دیگر: بزرگ- بزرگ تر- بسیار بزرگ تر
لیندا کا، یکی از اعضای گروه علمی کنجکاوی از دانشگاه تنسی در بیانیه ای گفت: «برخی از آن ها مانند "بستنی نونی" هستند: با دو لبه ی تیره و میانه ی سفید. این مواد به ما درباره ی مایع های دومینه ای (ثانویه ای) می گویند که پس از شکل گیری سنگ بستر به این منطقه آورده شده بودند.»

خودروی کنجکاوی که به اندازه ی یک اتومبیل است در اوت سال ۲۰۱۲ بر سطح بهرام فرود آمد و ماموریتش تعیین این بود که آیا این سیاره هرگز در تاریخش می توانسته پشتیبان زندگی میکروسکوپی باشد یا نه. این خودرو در نقطه ای به نام خلیج یلونایف نزدیک جایگاه فرودش، به شواهدی از یک سامانه ی رود و دریاچه ی زیست پذیر باستانی دست یافت.

دریاچه ی خلیج یلونایف احتمالا حدود ۳.۵ میلیارد سال پیش وجود داشته و گمان می رود جابجایی مایع هایی که به شکل گیری رگه های باغشهر انجامیده تازه تر از شرایطی باشد که دریاچه ی خلیج یلونایف را پدید آورده بودند.

مقام های ناسا نوشته اند: «گِلی که گِلسنگ های بستر دریاچه را ساخته [و] کنجکاوی نزدیک جایگاه فرودش در سال ۲۰۱۲ بررسی کرده بوده می بایست پیش از پدید آمدن این شکستگی ها خشک و سفت شده باشد.» «ماده ی تیره ای که دیواره ی این شکستگی ها را ساخته یک دوره ی دیرینه تری از جریان مایع را نشان می دهد تا ماده ی سفید و سرشار از کلسیم سولفاتی که رگه ها را ساخته، هر چند که جریان مایع در هر دو دوره، پس از شکل گیری تَرک ها رخ داده بوده.»

کوه شارپ مدت هاست که به عنوان هدف اصلی پژوهش های علمی کنجکاوی در نظر گرفته شده. اعضای گروه ماموریت کنجکاوی می خواهند آن را از دامنه ی کوه شارپ بالا ببرند تا با بررسی لایه های آن، تاریخ دگرگونی های شرایط اقلیمی بهرام را همچون برگ های یک کتاب بخوانند.
کنجکاوی این تصویر را با دوربین لنز دستی خود (ماهلی، MAHLI) در روز ۲۵ مارس ۲۰۱۵ گرفته و نمایی نزدیک از یک رگه ی کانی دو-رنگی در گاردن سیتی یا باغشهر در پایین دست کوه شارپ را نشان می دهد.
کنجکاوی در سپتامبر ۲۰۱۴ به پای کوه شارپ رسید. این روبات شش چرخ پس از آن شش ماه را به کاوش لایه های پایینی یک رُخنمون (برونزَد) به نام پارامپ هیلز پرداخت و با مته اش، از سه سنگ گوناگون آن نمونه برداشت و بررسی کرد.

این خودروی ۱ تُنی در اواخر ماه فوریه هنگامی که داشت گَرد به دست آمده از آخرین عملیات مته کاری در پارامپ هیلز را به ابزارهای بدنه اش منتقل می کرد دچار یک اتصالی کوچک در مدارش شد که مربوط به ابزار کوبِش مته ی چکشی آن بود. این مته (دریل) که در بازوی کنجکاوی جاسازی شده، برای سوراخ کردن سنگ ها از راه کوبش و چرخش بهره می برد.

به گفته ی مقام های ناسا، گروه دانشمندان کنجکاوی هنوز در حال یافتن راهبردی برای مته کاری های آینده هستند (این خودرو هنوز هیچ سنگی را در گاردن سیتی سوراخ نکرده.)

استیو لی، مدیر معاون پروژه ی کنجکاوی از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می گوید: «چشمداشت ما [همچنان] بهره گیری از کوبش به عنوان بخشی از مته کاری های آینده است و همزمان این را زیر نظر می گیریم که آیا اتصالی ها باز هم رخ خواهد داد یانه.»

در همین زمینه: * رگ زندگی بهرام  

واژه نامه:
NASA - Curiosity rover - Garden City - Mars - Mount Sharp - mineral - vein - ice-cream sandwiche - Linda Kah - microbial life - Yellowknife Bay - Mud - mudstones - calcium-sulfate - foothill - outcrop - Pahrump Hills - short circuit - ercussive mechanism - drill - Steve Lee - Jet Propulsion Laboratory - Mars Hand Lens Imager

منبع: Space.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه