اشک های آبی و کهکشان راه شیری

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در این چشم انداز دریا و آسمان شب، دریایی را می بینیم که موج هایش همچنان که به آرامی به سنگ های ساحل جزیره ی نانگان تایوان، همین جا روی سیاره ی زمین می خورند، با پرتوی آبی فام ملایمی نیز روشن شده اند.
این تصویر که در روز ۱۶ آوریل گرفته شده، از پیوند یک رشته نما با نوردهی های بلند درست شده تا تابش کم سوی Noctiluca scintillanها را هم نمایان سازد. این پدیده که به نام اخگر دریایی (sea sparkle) یا اشک آبی هم شناخته می شود، در پی کُنش های زیست‌تابی پلانکتون هایی که در اثر جنبش موج های دریا برانگیخته شده اند رخ می دهد. [این پدیده در ایران به نام کشند نیز خوانده می شود-م]
در زیر ابرهای کم ارتفاع باختر، روشنایی شهرهای ساحلی در سرزمین اصلی چین را می بینیم در حالی که آسمان بالاتر از ابرها را ستارگان و کهکشان راه شیری پر کرده است. 
در بالای افق، کوژی مرکزی کهکشان و شکاف های تیره ی آن را می بینیم که گویی دارند پژواکی از سنگ ها و موج های تابناک دریا را می نمایانند.


واژه نامه:
Nangan - Taiwan - planet - Earth - Noctiluca scintillans - sea sparkle - blue tear - plankton - bioluminescence - mainland China - Milky Way - galaxy - bulge - wave

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه