جواهری که شارل مسیه آن را نادیده گرفت

این تصویر در دو اندازه ی دیگر: بزرگ- بزرگ تر
کهکشان مارپیچی میله ای NGC ۲۹۰۳ تنها حدود ۲۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. این کهکشانِ پرطرفدار در میان ستاره شناسان آماتور، در صورت فلکی شیر (اسد) که صورت فلکی بهارانه ی نیمکره ی شمالی است، نزدیک بالای سر شیر جای دارد. این بخش از این صورت فلکی گاهی همانند یک علامت پرسش وارونه یا یک داس در آسمان دیده می شود.
NGC ۲۹۰۳ یکی از کهکشان های درخشان آسمان نیمکره ی شمالی است ولی با شگفتی تمام، در کاتالوگی که شارل مسیه از اجرام درخشان آسمان تهیه کرده بود جایی ندارد.
این تصویر رنگین از پشت یک تلسکوپ کوچک روی زمین گرفته شده و بازوان مارپیچی شکوهمند NGC ۲۹۰۳ را نشان می دهد که با خوشه های جوان و آبی فام ستاره ای و مناطق صورتی رنگ ستاره زایی آراسته شده اند. همچنین جزییاتی فریبنده از هسته ی درخشان این کهکشان را در تصویر می بینیم که آمیزه ای چشمگیر از خوشه های پیر و جوان ستاره ای با انبوه ابرهای گاز و غبار است.
در واقع NGC ۲۹۰۳ یکی از کهکشان هاییست که فعالیت های ستاره زایی در نزدیک مرکزش با آهنگی استثنایی انجام می شود و در طیف های رادیویی، فروسرخ، فرابنفش و پرتو X هم می درخشد.
کهکشان NGC ۲۹۰۳ با پهنایی حدود ۸۰ هزار سال نوری، اندکی کوچک تر از راه شیری ما است.

واژه نامه:
NGC 2903 - Barred spiral galaxy - constellation Leo - lion - question mark - sickle - Charles Messier - galaxy - spiral arm - star cluster - star forming region - core - star formation - radio - infrared - ultraviolet - x-ray - Milky Way

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه