یکی از لکه های روشن سرس وارد میدان دید فضاپیما شد

این ویدیو از رشته نماهایی درست شده که از فضاپیمای داون ناسا (Dawn) به دست آمده و سطح شمالی سرس، روی سمت آفتاب‌گرفته ی این سیاره ی کوتوله را نشان می دهند. اگر نتوانستید ویدیو را ببینید، تصویر پویای (gif) آن را در این نشانی ببینید.

داون این عکس ها را در روزهای ۱۴ و ۱۵ آوریل از فاصله ی ۲۲۰۰۰ کیلومتری بالای نیمکره ی شمالی سرس گرفت. این فضاپیما در حال ورود به نخستین مدار دایره ای علمی خود است که RC3 (منش نمایی چرخش ۳) نام دارد و گردش در آن از روز ۲۳ آوریل آغاز خواهد شد.

لکه ی روشنی که گروه علمی داون آن را "لکه ی ۵" نامیده اند و در واقع از دو لکه ی روشن نزدیک به هم درست شده، در چند نمای پایانی از سمت راست وارد میدان دید می شود. تصویر روبرو را ببینید:

داون اکنون ارایه ی تصاویری را به پایان برده که به برنامه ریزان ماموریت برای بردن آن به نخستین مدار علمی‎اش و نیز آماده سازی آن برای تصویربرداری های بعدی کمک کرده است.

این نماها در اندازه های اصلی، هر پیکسلشان هم ارز ۲.۱ کیلومتر است. زاویه ی گام یا زاویه ی خورشید-سرس-فضاپیما در اینجا ۹۱ درجه است. در تصویرهای روز ۱۰ آوریل که آن ها را در این نوشته دیده بودید، این زاویه ۱۳۱ درجه بود.

واژه نامه:
NASA - Dawn - dwarf planet - Ceres - circular orbit - RC3 - rotation characterization 3 - spot 5 - phase angle

1 دیدگاه شما:

فرامرز

امیدوارم این لکه ها چیز هیجان انگیزی باشه. خسته شدیم انقدر بیابون دیدیم توی سیاره ها وسیارکها و دنباله دارها :)

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه